Gıda Hattı

BOTAŞ sanayi tesislerinin gazını kıstı!

20 Ocak 2022, 11:24
Paylaş
BOTAŞ sanayi tesislerinin gazını kıstı!

BOTAŞ, yüksek miktarda gaz çeken bazı sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda, gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak günlük çekiş miktarının sınırlandığını duyurdu.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya’nın haberine göre, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak yüksek miktarda gaz çeken bazı sanayi kuruluşlarının günlük çekiş miktarını sınırladı.

Yazıda Kademe 1 hesabı dışındaki hesaplamalarda yer alan hesaplamadaki aylık tüketim miktarının 1 güne karşılık gelen miktarın yüzde 60'ı kadar gaz çekme talimatı verildi.

Tedarik sıkıntısı başladı, BOTAŞ gaz tüketimini sınırladı

BOTAŞ yazısında kısıtlama kararının gerekçesi, kış nedeniyle talebin artması ile yurt dışı tedarikçilerin kesintileri olarak açıklandı. Yazıda talimata uyulmaması halinde sözleşmelere göre ceza uygulanacağı belirtildi.

BOTAŞ yazıda kısıtlamanın süresine ilişkin bir açıklama yapmadı.

BOTAŞ Eski Yöneticisi: Arz-talep dengeleniyor

BOTAŞ Eski Yöneticisi ve sektör uzmanı Ali Arif Aktürk yaptığı değerlendirmede, günlük doğalgaz talebinin 290 milyon metreküplere ulaştığını ve İran’ın da iç talebi karşılamak için Türkiye’ye gazı sınırlamasının mücbir sebep doğurduğunu söyledi.

Kişisel tahmininin İran kaynaklı sorunun 1 hafta kadar sürebileceği yönünde olduğunu belirten Aktürk, BOTAŞ’ın geçmişte olduğu gibi elektrikten başlayarak konut talebini karşılamasının sözkonusu olduğunu vurguladı. Aktürk, “Sözleşme gereği yazılı olarak bildirim yapılıyor. Uygulama bu şekilde gerçekleşiyor” dedi.

Aktürk, Türkiye’nin doğusundaki sistemin sağlıklı çalışması için İran’dan gelen hattın teknik yönden önemli olduğunu belirterek, talebin bu miktarda olması ve İran’dan gelen gazın azalması-kesilmesinin tüketim azaltılarak dengelenmesinin normal olduğunu vurguladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.