Gıda Hattı

BOTAŞ: “Sanayi tesislerine yüzde 60 gaz arzı kesintisiz sunuluyor”

27 Ocak 2022, 12:43
Paylaş
BOTAŞ: “Sanayi tesislerine yüzde 60 gaz arzı kesintisiz sunuluyor”

Doğal gaz talebinin zorlu kış koşulları nedeniyle rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekilen BOTAŞ açıklamasında, “İran tarafından yapılan gaz kesintisine kadar bu durum kullanıcılara yansıtılmamıştır. Maalesef bu arızi durum neticesinde büyük sanayi tüketicileriyle elektrik santrallerine gaz arzı yüzde 60 seviyelerinde olmak üzere kesintisiz sunulmaktadır” denildi.

İran’ın 20 Ocak’tan itibaren 10 gün süreyle gaz akışını durdurması nedeniyle OSB’ler ile elektrik üretim santrallerinin doğal gaz kullanımını yüzde 40 azaltan BOTAŞ, sanayi kuruluşlarına yüzde 60 gaz arzının kesintisiz sürdüğünü açıkladı.

“Enerji uzmanlarının paylaştığı bilgiler gerçek dışı”

Son dönemde birtakım basın yayın organları ile sosyal medya platformlarında özellikle enerji uzmanı sıfatı ile bazı kişiler tarafından doğal gaz piyasalarında yaşanan gelişmelere ilişkin olarak yapılan analiz ve yorumlarda sistematik olarak gerçek dışı ve spekülatif bilgiler paylaşıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Birçoğu gerçeklikten uzak, şahsi ve/veya kurumsal menfaatlere hizmet amacı taşıdığı düşünülen bu ifadelerin, Türkiye doğal gaz piyasasını yönlendirme, gaz fiyatlarını yükseltme amacına matuf olduğu değerlendirilmektedir.

“Doğal gaz üreten ülkeler bile zorluk yaşıyor”

Dünyanın birçok ülkesinin küresel enerji krizinden etkilendiği bugünlerde, Avrupa’da enerji tedarik şirketleri iflas etmekte, büyük ölçekli fabrikalar yüksek enerji fiyatları sebebiyle üretimlerini durdurmakta veya kapanmaktadır. Doğal gaz üreten ülkeler bile bu dönemde iç tüketim taleplerini karşılamakta zorluk yaşamaktadırlar.

Dünyanın içinden geçtiği bu zorlu koşullarda ülkemizi etkileyen afet olarak tanımlanabilecek etki düzeyine sahip bu uzun süreli soğuk hava dalgası sonucunda, doğal gaz talebi rekor seviyelere ulaşmış olup İran tarafından yapılan gaz kesintisine kadar bu durum kullanıcılara yansıtılmamıştır.

“Büyük sanayi tüketicilerine gaz arzı yüzde 60 oranında kesintisiz sunuluyor”

Maalesef bu arızî durum neticesinde büyük sanayi tüketicileriyle elektrik santrallerine gaz arzı %60 seviyelerinde olmak üzere kesintisiz sunulmaktadır. Bütün doğal gaz arz kaynaklarından azami seviyede gaz arzı sağlanarak doğal gaz arz talep dengesinin sürdürülmesi çalışmalarına büyük bir ciddiyet ve özenle devam edilmektedir.”

BOTAŞ açıklamasında, özellikle doğal gaz depolama ve stok miktarlarına ilişkin iddialara yanıtlara da yer verildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.