Gıda Hattı

Botaş, Kasım’ı da pas geçmedi! Sanayi ve elektrik santrallerine doğal gaz zamlandı

1 Kasım 2021, 10:11
Paylaş
Botaş, Kasım’ı da pas geçmedi! Sanayi ve elektrik santrallerine doğal gaz zamlandı

Botaş’ın tarife değişikliği ile doğal gazdan elektrik üreten santrallere satış fiyatı yüzde 47, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatı yüzde 48 zamlanırken, konut tarifesinde değişiklik yapılmadı.

Doğal gaz Kasım ayı satış tarifeleri, Botaş’ın internet sitesinde yayımlandı.

Sanayi ve elektrik santralleri için fiyat arttı, konutta değişmedi

Konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan satış fiyatı Ekim ayına göre değişmedi, 1000 metreküp doğalgaz için 1488 lira olarak kaldı.

Buna karşılık doğal gazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı doğal gaz yüzde 47. Sanayide kullanılan doğal gazın fiyatına ise yüzde 48 zam yapıldı.

Botaş: “Ülkemizdeki konutlarda Avrupa’nın en ekonomik doğal gazı kullanılıyor”

Botaş’ın konuya ilişkin açıklamasında, 1 Kasım 2021 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Kasım ayında bir değişiklik yapılmadığına vurgu yapılarak, şöyle denildi:

“Ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre, Avrupa’nın en ekonomik doğal gazı kullanılmaktadır.

Bununla birlikte 2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir.

“Asgari düzeyde düzenleme yapılması zorunlu oldu”

Ülkemizde ise bugüne kadar bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Tüm abone grupları en azami şekilde korunmuştur.

01 Kasım 2021 tarihi itibari ile gelinen bu aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Kasım ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı Büyük Sanayi ve Ticari Kuruluşları abone grubuna yüzde 48,40 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine yüzde 46,82 oranında artış yapılmıştır.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.