Gıda Hattı

Boş zamanlar gerçekten verimsiz zamanlar mıdır?

19 Eylül 2021, 11:04
Paylaş
Boş zamanlar gerçekten verimsiz zamanlar mıdır?

Yeni araştırmalar, boş zamanların savurgan ve verimsiz olduğunu hissetmenin daha az mutluluğa, daha yüksek stres ve depresyon seviyelerine yol açabileceğini öne sürmektedir.

Bir dizi çalışmada, araştırmacılar modern toplumda ortak iki düşüncenin etkilerini incelemişlerdir:

  • Üretkenliğin nihai hedef olduğunu düşünmek
  • Sadece eğlencenin zamanı boşa harcandığını düşünmek

Bu düşüncelere sahip olanların boş zamanlarından daha az zevk aldıkları belirtilmiştir. Aynı zamanda zihinsel problemlere sahip oldukları ortaya çıkmıştır.

Bir çalışmada, 199 üniversite öğrencisinin çeşitli boş zaman aktivitelerinden ne kadar keyif aldıkları; mutluluk, depresyon, kaygı ve stres düzeylerini ölçen bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca, boş zamanların boşa harcandığına inandıklarını değerlendiren beş ifadeye ne kadar katıldıkları da sorulmuştur.

Sonuçlar, katılımcıların boş zamanın israf olduğuna ne kadar çok inanırsa, boş zaman aktivitelerinden o kadar az zevk aldıklarını göstermiştir.

Buna ek olarak, boş zamanların israf olduğunu düşündüklerinde, mutluluk düzeyleri o kadar düşük, depresyon, kaygı ve stres düzeylerinin de o kadar yüksek olduğu belirtilmiştir.

Başarılı bir sonuç için iyi bir sosyal hayat şart!

Başka bir çalışmada, 302 çevrimiçi katılımcıya 2019'da tatilden birkaç gün sonra tatilde ne yaptıkları sorulmuştur. Aralarından seçim yapabilecek etkinliklerden bazıları, bir partiye gitmek gibi kendi iyiliği için yapılan eğlencelerdir. Diğerleri ise çocuklarıyla ilgilenmek veya alışveriş yapmak gibi daha büyük bir amaca hizmet eden faaliyetlerdir.

Katılımcılardan tatil deneyimlerinden ne kadar keyif aldıklarını derecelendirmeleri istenmiştir. Sonuçlar, boş zamanın verimsiz olduğunu düşünenlerin, partiler gibi sadece eğlenceyle ilgili etkinliklerden daha az zevk aldıklarını göstermiştir.

Boş zamanın savurgan olduğuna inananlar için, bireysel boş zaman etkinliklerinin uzun vadeli hedeflerine hizmet edebileceği üretken yolları düşünmek yardımcı olabilmektedir. Başka bir deyişle, her boş zaman etkinliği başarmak istenilen bir şeyle ilişkilendirilebilmektedir.

Sonuç olarak insanlar sosyal varlıklardır. Yapılan çalışmalar boş zamanların aslında insanların ihtiyacı olan zamanlar olduğunu göstermiştir. Nihai hedefe ulaşmak için insanların eğlenebileceği zamanların hayatlarında belli bir oranda yer alması gerektiği unutulmamalıdır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.