AramaArama
Gıda Hattı

Bolsonaro’nun ülkesi Brezilya’da aşı skandalı!

22 Ağustos 2021, 08:57
Paylaş
Bolsonaro’nun ülkesi Brezilya’da aşı skandalı!
Brezilya'da sadece 2 ay içerisinde 5 doz aşı olan bir kişi, 6. Doz aşıyı yaptırırken yakalandı.

Covid-19 salgınını hafife alan tavırlarıyla tepki çeken Jair Bolsonaro’nun Devlet Başkanı olduğu Brezilya, aşı skandalıyla çalkalanıyor. Sadece 2 ay içerisinde 5 doz aşı olan bir kişi, 6. Doz aşıyı yaptırırken yakalandı.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşıların virüsün yeni mutasyonlarına karşı etkileri ve kaç doz aşı olunması gerektiği tartışılırken, Brezilya’da aşı skandalı patlak verdi.

5 doz aşı aldı, 6’ıncıda yakalandı!

12 Mayıs ve 21 Temmuz tarihleri arasında 2 Coronavac, 1 AstraZeneca ve 2 doz da Pfizer/BioNTech aşısı olmak üzere 5 kez aşılanan bir kişi, 16 Ağustos'ta 6’ncı dozu yaptırmaya çalıştığı sırada yakalandı.

Kimliği açıklanmayan şahıs, yaklaşık 10 hafta içinde 5 doz aşıyı nasıl yaptırdığını ve aşı kartı kontrollerini nasıl atlattığını açıklamak için Savcılığa davet edildi. Brezilya Sağlık Bakanlığının olaya ilişkin araştırmaları ise sürüyor.

Sağlık sistemindeki arızadan yararlanmış!

Brezilya medyasına yansıyan haberlerde, şahsın fazladan aşı yaptırabilmek için elektronik sistemin arızalanmasından yararlandığı ve 3 farklı sağlık ocağına gittiği öne sürüldü.

Brezilya’da 212 milyonluk nüfusun yüzde 58'ine en az bir doz, yüzde 25'ine de iki doz aşı uygulandı. Salgının başlangıcından bu yana 20 milyon 528 bin 99 vaka tespit edilen ülkede Covid-19 kaynaklı can kaybı da 573 bin 658’e ulaştı.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, salgının hafife alır tavırları nedeniyle tepki çekmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.