Gıda Hattı

Bolsonaro’nun hidroksiklorokin inadı!

15 Ağustos 2020, 11:21
Paylaş
Bolsonaro’nun hidroksiklorokin inadı!

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) aksi yöndeki değerlendirmesine rağmen, yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisinde hidroksiklorokin ilacının işe yaradığının canlı kanıtı olduğunu ve ölümleri önleyebileceğini iddia etti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip korona virüs (Covid-19) tedavisinde bir kez daha hidroksiklorokini savundu.

“Hidroksiklorokin ilacının işe yaradığının canlı kanıtıyım”

Daha önce korona virüse yakalanan ve ilacın korona virüsü yenmede etkili olduğunu öne süren Devlet Başkanı Bolsonaro, "Hidroksiklorokin ilacının işe yaradığının canlı kanıtıyım. Birçok doktor bu tedaviyi savunuyor. Brezilya'da 100 binden fazla insan öldü. Eğer bu ilaçla tedavi edilmiş olsalardı bu ölümlerin önlenebileceğini biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Covid-19’a bağlı ölümlerin 105 bini aşmasından sonra Para eyaletinin başkenti Belem'e gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında açıklama yapan Bolsonaro'nun konuşması, "Defol Bolsonaro" diye bağıran bir kadın tarafından yarıda kesildi. Bolsonaro ise, "Tamam. Konuşma hakkına sahipsiniz" karşılığını verdi.

Ordu laboratuvarlarında üretildi

Devlet Başkanı Bolsonaro’nun emriyle Ordu Kimyasal Laboratuvarı 23 Mart'ta hidroksiklorokin üretimine başladı. Laboratuvarın ortalama üretimi, ülke için yıllık yaklaşık 200 ve 250 bin dozdu. Üretimin başladığı sadece ilk iki haftada 1 milyon hap üretildi. Daha sonra üretim yavaşlatıldı. 21 Mayıs’ta ise 1.2 milyon hap hazır hale geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, "Bu ilaçların tedavide kullanılmaya başlanmasıyla ölüm oranı yüzde 16’dan yüzde 18’e yükseldi. Bu ilaçları almayan korona virüs hastalarının ölüm oranı ise yüzde 9’da kaldı" açıklaması yapmıştı.

Trump da savunmuştu!

Bolsonaro’dan önce ABD Başkanı Donald Trump da, “Hidroksiklorokin işe yarayabilir. Doktorlar bunu kullanabilir. Ne kaybedecekler ki? Yeterince hatta fazlasıyla stokumuz var" demiş, daha sonra da, “Virüsten korunmak için hidroksiklorokin ilacını alıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre ülke genelinde virüse bağlı ölü sayısı 105 bin 463'e, vaka sayısı ise 3 milyon 224 bin 876'ya yükseldi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.