Gıda Hattı

Bölgesel açlık ne durumda?

11 Haziran 2015, 14:12
Paylaş
Bölgesel açlık ne durumda?

BM’nin bölgesel açlık raporu 16 Haziran’da Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde kamuoyuyla paylaşılacak

Bu yıl ilk kez açlık eğilimlerinin ayrı yayınlarda bölgesel olarak ele alındığı FAO’nun Avrupa ve Orta Asya’yı kapsayan raporunda; açlığın tüm zamanların en düşük düzeyinde seyrettiği, dengesiz beslenmenin ise hala bir sorun olduğu göze çarpıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve BM Dünya Gıda Programı (WFP)- Dünyada Gıda Güvencesizliğinin Durumu (SOFI) raporunun 2015 Avrupa ve Orta Asya baskısı 16 Haziran Salı günü 10:00’da Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi konferans salonunda FAO yetkililerinin, Ankara Üniversitesi akademisyenlerinin ve basın mensuplarının katılımıyla Türkiye kamuoyuyla paylaşacak.

27 Mayıs’ta yayınlanan küresel SOFI raporuyla birlikte, FAO bu sene ilk defa bölgesel açlık verilerine daha yakından bakan bölgesel raporları yayına hazırladı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu raporun Avrupa ve Orta Asya versiyonunda öne çıkan veriler; son 15 yılda gıdaya erişimin çok daha az görülmeye başlayan bir sorun olduğu yönünde. Rapora göre; Avrupa ve Orta Asya‘da yaşanan bu olumlu değişimin sonuçları kurumsal reformlara ve yüksek gelişme hızına bağlı.

Küresel rapor ile ilgili de genel bir çerçeve çizilecek olan bilgilendirme toplantısında, raporun Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin son senesi olan 2015’te dünyada açlık çeken insanların sayısı ve oranı üzerine son tahminleri üzerinde durulacak. Rapor; tarımsal yatırımlar, önemi gittikçe büyüyen sosyal koruma programları gibi başarılı açlıkla mücadele programları ve sayısı gittikçe artan uzun süreli krizlerin getirdiği zorluklar üzerine kapsamlı bir analiz sunuyor.

FAO’nun Avrupa ve Orta Asya Gıda Güvencesizliği Raporu; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans salonunda FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, FAO Programlar Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erken İbiş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu ve Ankara Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ  katılımında sunulacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.