Gıda Hattı

Bolca Hindi'den AR-GE Destekli Yeni Ürünler

17 Ocak 2008, 16:48
Paylaş

Bolu'da 1995'ten bu yana ambalajlanmış tabaklı hindi eti üreten Bolca Hindi, AR-GE bölümünün geliştirdiği hindi göğüs etinden hazır yemek, hindi şnitzel, hindi sucuk, marinasyonlu hindi eti gibi yeni ürünleri pazara sunmaya hazırlanıyor. Firma, tesislerini genişlettikten sonra ihracata da başlayacak.

Bolca Hindi Genel Müdürü Kamil Erbayram, Bolca Hindi'nin, Bolu Kalite Yem Sanayi AŞ'nin entegre hindi üretim kuruluşu olduğunu belirterek, "Uzun araştırmalar sonucu işini iyi bilen uzman kişilerin destekleri ile 1995 yılında Türkiye'de ilk defa ambalajlanmış tabaklı hindi etini mutfaklara sunan öncü kuruluş olduk. Bolca Hindi, ülkemizdeki hindi eti pazarında yüzde 25'lik bir paya sahip. Kapasite artırımına yönelik tamamen yeni yatırımımızı tamamladık. Tesisin tamamen devreye alınması 2006'da tamamlanmıştır. Projenin tutarı 2005 sonu itibariyle 10 milyon dolar civarında. Yeni tesislerimiz her yönü ile AB standartlarına uygun kuruldu. Yılda 30 bin ton kurulu kapasiteye sahip. Çiftlikten sofraya gıda güvenliğini sağlayacak bir şekilde dizayn edilmiştir. İşletmede ete elle temas en aza indirilmiştir" dedi.

Erbayram, devreye alındığında saatte bin 200 adet hindi kesim kapasitesine sahip olan yeni tesislerde buharlı tüy yumuşatma ve yolma ile karkas sıcaklığını kademeli olarak düşürme gibi sistemleri kullandıklarını ifade ederek, "Özellikle hindi eti ile ilgili yeni proje çalışmaları AR-GE bölümünün koordinasyonu ile yapılıyor. Laboratuarımızdaki çalışmalar TÜBİTAK Laboratuvarı sonuçları ile destekleniyor. Hindi göğüs etinin hazır yemek olarak değerlendirilmesi, hindi şnitzel, hindi sucuk, marinasyonlu hindi eti gibi ürünler üzerinde çalışıyoruz. Bu ürünlerimizden bazılarını pazara sunmak üzere son aşamaya getirdik" diye konuştu.

Erbayram çok yeni ve pratik hindi ürünleri ile çok yakında mutfaklarda yerlerini alacaklarını vurgulayarak, "Üretimimizde tüketici sağlığının korunmasına ve güveninin kazanılmasına, ürünlerimizin sağlıklı ürünler olmasına özen gösteriyoruz ve AR-GE çalışmalarımız bu yönde sürdürülüyor. Fonksiyonel gıda pazarında da yer almak Bolu Kalite Yem San. AŞ'nin hedefleri arasında olup bu konuda çalışmalar başlatılmış ve önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Bolca Hindi markası ile ve yeni tesisle birlikte gerçekleşecek genişleme ile ihracat yapmaya da adayız" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.