AramaArama
Gıda Hattı

Bol yağda kızartılan sebzeler daha sağlıklı!

25 Ocak 2016, 15:02
Paylaş
Bol yağda kızartılan sebzeler daha sağlıklı!

İspanya Granada Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan çalışmaya göre bol sızma zeytinyağında kızartılan sebzeler, çiğ ya da haşlanmış sebzelere kıyasla daha sağlıklı çünkü daha fazla kanser ve Tip 2 diyabet riskini azaltan fenol ve antioksidan içeriyor.

Bunun nedeninin sızma zeytinyağında bulunan fenollerin sağlıklı bileşikleriyle sebzeleri güçlendirmesi olduğunu belirten araştırmacı Samaniego, yağı emerek enerji yoğunluğunu artırmasına rağmen pişirme işlemini iyileştiren fenolik fraksiyonların kızartma sırasında arttığını söyledi.

zeytin-yagi-gidahattiKanser ve Tip 2 diyabet riskini azaltma gibi birçok sağlık faydaları olan fenolün başlıca kaynağı zeytinyağı ve sebze. Dolayısıyla araştırmacılar, klasik pişirme yöntemlerini kullanarak sebzelerin fenol seviyelerinde bir değişiklik olup olmadığını analiz ettiler.

Çalışmanın Detayları

İspanya, Granada Üniversitesi araştırmacıları, sebzelerin fenol ve antioksidan içeriğinin farklı pişirme yöntemlerine göre farklılık gösterip göstermediğini öğrenmek için bir çalışma başlattılar. Sebzelerin çalışmadan önce ve sonra nem, yağ, fenol ve antioksidan değerlerini ölçüler.

Samaniego ve meslektaşları 120’şer gram patates, domates, patlıcan ve kabak aldılar ve her birini bol yağda kızartma, sote, suda haşlama ya da zeytinyağı ve suda haşlama olmak üzere dört pişirme yönteminden birisiyle pişirdiler. Her dört yöntemde de sebze miktarları klasik yemek tarifleri esas alınarak belirlendi. Dört yöntemde de sebzeler 10 dakika pişirildi, 5 dakika süzüldü ve homojenleştirme için buzdolabına koyuldu ve daha sonra her birinin nem, yağ, fenol ve antioksidan değerleri ölçüldü. Sebzelerin fonel içerikleri, Folin-Ciocalteu kolorimetrik yöntemi kullanılarak belirlendi.

İşte şaşırtan sonuçlar…

Çalışmanın sonunda bol yağda kızartılan sebzelerin, en çok nem kaybeden sebzeler olduğu gözlenirken, sotelenen sebzelerin en fazla yağ oranına sahip sebzeler olduğu gözlendi. Sotelenen sebzelerin nem oranı, çiğ sebzelerin nem oranıyla aynı kaldı. Sadece suda haşlanan sebzelerin nem oranı değişmezken, yağ ve su karışımında haşlanan sebzelerin yağ oranının arttığı saptandı.

Ayrıca hem suda hem de yağ ve su karışımında haşlanan sebzelere kıyasla bol yağda kızartılan sebzelerin fenol içeriğinin arttığı belirlendi. Dört pişirme tekniğinde de antioksidan içeriğinin artığını gözlemleyen araştırmacılar, antioksidan içeriğinin en çok bol yağda kızartılan sebzelerde arttığını, bunu soteleme ve haşlama yöntemlerinin izlediğini belirtti.

Sonuçlar, bol yağda kızartılan sebzelerin, çiğ ya da haşlanmış sebzelere kıyasla daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.