Gıda Hattı

Boğa Burcu nasıl beslenmeli? Diyetisyen Neslihan Öztürk yanıtlıyor...

4 Ekim 2021, 11:00
Paylaş

Boğa burcu, sesi kullanma yeteneği ve tat alma da dahil olmak üzere iç ve dış boyun bölgesinden sorumludur.

Boğalar gerçek gurmelerdir. Yemek yemeyi severler ve lezzetli lokmalardan zevk alırlar, bu da genellikle kilo problemlerine yol açar. Bu nedenle özellikle yaşla birlikte kilo alma eğilimindedirler.

Boğalar soğuk algınlığına ve gribe diğer burçlara göre daha açıktır. Boğaların sağlık geçmişinde bademcik iltihabına, enfekte ve şişmiş salgı bezlerine daha fazla rastlanır.

Sağlıksız olsa da lezzetli yiyecekleri yemeye eğilimlidirler ve bunun sonucunda obezite ve depresyon şikayeti geliştirirler. Boğalar egzersiz yapmaktan nefret eder ve hayatın yavaş temposunu tercih eder. Yoğun değil, ancak düzenli egzersiz ve dengeli beslenme, her Boğa için kesinlikle vazgeçilmezdir.

Boğalar vücut sıvılarının dolaşımı ile ilgili sorunlar yaşayabilirler. Boğa'nın biyokimyasal hücre tuzu, vücut su dengesini normal düzeye getiren bir madde olan sodyum sülfattır.

boğa burcu nasıl beslenmeli?

Boğa Burcu nasıl beslenmeli?

Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, Boğa burçlarının genel sağlık verilerinden hareketle özel beslenme programlarında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetliyor:

Bu grupta sıkı bir diyet ve düzenli rejim gereklidir. Boğalar, yağ ve şeker bakımından zengin yiyecekleri sever, sıklıkla aşırı tüketir ve istenmeden kilo alırlar.

Sodyum sülfat, Boğalar için çok önemlidir, çünkü vücutları su tutmaya eğilimlidir ve bunun sonucunda ağırlaşırlar ve ödem şikayetleri olur. Bu mineral açısından zengin yiyecekler arasında yeşil lahana, kuşkonmaz, salatalık, turp, karnabahar, fındık, kuru üzüm, balkabağı, nar ve kavun bulunur.

Sıvıları dengelemek için uygun miktarda su ve düzenli bitki çayı tüketmeleri gereklidir.

Boğalar her zaman sağlık durumunun farkında olmalı, tiroide özellikle dikkat etmelidir. Bu amaçla deniz ürünleri ve iyot bakımından zengin yiyecekler, özellikle deniz yosunu tercih edilmelidir. Suşi lezzetli ve sağlıklı bir seçenek olabilir. Zeytin, yumurta, tavuk ciğeri, yulaf ezmesi, her türlü yeşil salata ile muz ve üzüm hariç taze meyve yemelidirler.

Lezzetli ve sağlıklı besin önerileri

Cheddar peyniri, kuşkonmaz, kızılcık, bezelye, avokado, fasulye, hindistancevizi sütü ve ıspanak.

Boğa Burcu hangi besinlerden uzak durmalı?

Unlu mamuller. Ayrıca kilo alımına neden oldukları için yağlı ve ağır yiyecekleri reddetmelidirler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.