AramaArama
Gıda Hattı

Böcek kaynaklı protein karbon ayak izini azaltabilir

10 Eylül 2021, 11:04
Paylaş
Böcek kaynaklı protein karbon ayak izini azaltabilir

Böcek kaynaklı gıda ve yemlerin yaygınlaşması, karbon ayak izi miktarını azaltmanın yanında, soya fasulyesi yetiştiriciliği için Amazon yağmur ormanlarının yok edilmesini de engelleyebilir.

Helsinki Üniversitesi'nce yürütülen çalışma, gıda ve yemde böcek kaynaklı protein kullanılmasının çevreye önemli bir katkı sağlayacağını gösterdi. Avrupa'da gıda tüketiminde böcek proteini kullanımına gidilmesinin çevresel etkilerinin değerlendirildiği çalışmada olumlu bulgular elde edildi.

Yapılan araştırma, böcek kaynaklı protein tüketiminin, Avrupa'nın gıda kaynaklı karbon emisyonunun azaltılmasında en büyük potansiyele sahip strateji olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, böceklerin hayvan yemi olarak kullanılmasından ziyade doğrudan insan tüketimine sunulmasının ise en büyük etkiyi sağlayacağını ifade etti.

Journal of Cleaner Production dergisinde yayınlanan araştırmada, broiler de denilen et tavuklarının beslenmesinde böcek ve soya bazlı protein kullanımının etkileri karşılaştırıldı. Araştırmacılar böcek üretiminde gıda sanayii atıklarının kullanılması ile en büyük faydanın sağlanacağını ifade ettiler. Bunlara örnek olarak ise toplu yemek servisi atıkları ile su ürünleri işleme tesislerinin atıkları gösterildi.

böcek bazlı protein

Böcek kaynaklı protein doğrudan insan tüketimine sunulmalı

Bilim insanları atıklarla beslenecek böceklerin tavuk yetiştiriciliğinde soya bazlı yemlerin yerini alması ile karbon ayak izinde ciddi bir azalma sağlanabileceğini ifade ettiler. Diğer yandan, böcek kaynaklı protein ürünlerinin hayvan yeminden ziyade doğrudan insan tüketimine sunulmasının ise çok daha sürdürülebilir bir yaklaşım olacağı ifade edildi.

Halihazırda hayvancılık için en önemli yem hammaddesi soya fasulyesi. Soya üretimi giderek genişlerken ormanlık alanların üretim alanı açmak üzere kesilmesine neden oluyor. Ormanların yok olması ise sera gazları yanında iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden biri oluyor.

Karbon ayak izi hesaplamaları sadece atmosfere salınan sera gazları dikkate alınarak yapılmıyor. Atmosferden karbondioksiti çekerek yapılarında depolayan bitkilerin ortadan kaldırılması da dolaylı olarak karbon ayak izine ekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.