AramaArama
Gıda Hattı

BNP Paribas: En iyi olasılık Başçı'nın yeniden atanması

11 Nisan 2016, 15:05
Paylaş
BNP Paribas: En iyi olasılık Başçı'nın yeniden atanması

BNP Paribas raporunda, Türkiye piyasalarının TCMB Başkanlığı atama dönemlerinde benzerlerinden kötü performans gösterdiği belirtilerek, en iyi olasılığın Başçı'nın tekrar atanması olarak görüldüğüne dikkat çekti. Ayrıca, 19 Nisan'da görev süresi dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yerine TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya`nın getirileceği iddia ediliyor.

BNP Paribas raporunun Türkiye'ye ilişkin kısmında, Merkez Bankası başkanı değişikliği tartışmasına da yer verildi. Raporda, 2006 ve 2011'deki Merkez Bankası başkanlığı değişimi dönemlerini incelendiği ve Türkiye piyasalarının her iki dönemde de benzer piyasalara göre daha düşük performans gösterdiği belirlendi.

BNP Paribas raporunda,  yeni Merkez Bankası başkanı hakkında atanma öncesinde sahip olunan görüşler ve atanmanın hemen sonrasında izlenen politikalara göre değişiklik gösterdiğine de yer verildi.

merkez-bankasi-gidahatti

Erdem Başçı'nın ardından 4 PPK üyesinin daha bu yıl görevinin son bulacağı belirtilen raporda 7 üyeli PPK için toplantı yeter sayısının 5 üye olduğu ve Başçı'nın ardından bir diğer üyenin Nisan sonunda bir başkasının ise Mayıs başında görevinin sona ermesi nedeniyle en geç 24 Mayıs'a kadar en az bir atama yapılması gerekeceği belirtildi.

BNP raporunda TCMB Başkanlığı'na yapılacak atamaya ilişkin 4 olasılığa yer verilirken, bu olasılıklardan 2'sinin piyasa dostu, 2'sinin ise piyasaları daha az mutlu edecek cinste olasılıklar olduğu vurgulandı.

Para-Politikası-Kurulu-gidahatti

 

Raporda, en iyi olasılık Başçı'nın tekrar atanması olarak görülürken önceki dönemde hükümet ile Başçı arasında yaşanan gerginlikler göz önüne alındığında bu ihtimalin düşük olduğu görüşüne de yer verildi. İkinci piyasa dostu olasılığın ise PPK içerisinden bir atama yapılması olduğu ifade edilirken, bu yönde bir atamanın para politikası duruşunun devamı ve kısa vadede aşırı genişlemeci politika uygulanması riskinin ortadan kalkması anlamına geleceğinin altı çizildi.

Daha az piyasa dostu olacak ihtimallerin ise, TCMB dışından bir atama yapılması olduğu belirtilirken bu durumun MB'nin daha genişlemeci bir duruşa geçeceğine işaret edeceği söylendi. Son olasılığın ise siyasi çekişmeler nedeniyle atamanın gecikmesi olduğu ifade edildi.

TCMB-Murat-cetinkaya-gidahatti

Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya'nın getirileceği iddiası

Merkez Bankası Başkanlığı`na TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya`nın getirileceği iddia edildi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresi 19 Nisan'da doluyor. Bloomberg News'e konuşan bir kaynağın verdiği bilgilere göre, MB Başkanlığına TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya'nın önerileceği belirtiliyor. Duyurunun yapılmamasından dolayı ismini açıklamak istemeyen Bloomberg News kaynağı kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından onaylandığını bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.