AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

BM’den uyarı: Okyanuslardaki plastik atıklar balıkları geçebilir!

BM’den uyarı: Okyanuslardaki plastik atıklar balıkları geçebilir!
7 Haziran 2017, 09:48

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, okyanusların büyük bir tehdit altında olduğunu belirterek, hiçbir şey yapılmazsa 2050’de plastik atıkların ağırlık olarak balıklardan fazla olabileceği uyarısında bulundu.

BM tarafından deniz ve okyanuslardaki yaşamın yeniden canlandırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması  için alınacak önlemlerin tartışılması amacıyla bu yıl ilki düzenlenen Okyanus Konferansı devam ediyor.

okyanus-konferansi-logo-gidahattiGuterres’ten çarpıcı uyarı

Konferansın ilk gün toplantılarına BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanı sıra yaklaşık 200 ülkeden devlet başkanları, bakanlar, diplomatlar ve çevre aktivistleri katıldı.

Kirlilik, aşırı avlanma ve iklim değişikliğinin etkileriyle okyanusların ciddi hasar gördüğünü ve gezegenin yaşam kaynağının hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğunu bildiren Guterres, üye ülkelere hitaben "Küresel felaketi önlemek için okyanusları koruyun." ifadesini kullandı.

Uzun vadeli küresel felaketi engellemek için kısa vadeli ulusal kazancın hesaba katılmaması gerektiğini vurgulayan Antonio Guterres, "Okyanuslarımızı korumak ve onları sürdürülebilir kullanmak hayatın kendisini korumaktır." diye konuştu.

okyanus-konferansi-antonio-guterres-gidahattiOkyanuslarla ilgili olarak yapılan son araştırmanın verilerine işaret eden Guterres, çalışmanın, okyanusları korumak için hiçbir şey yapılmazsa 2050 yılına gelindiğinde, atılan plastik çöplerin balıklardan daha fazla olabileceğini ortaya koyduğunu bildirdi.

2016 Dünya Ekonomik Forumu’nda sunulan “Yeni Plastik Ekonomisi” raporuna göre, araştırmalar okyanuslarda 150 milyon tondan fazla plastik atık bulunduğunu gösteriyor. Raporda, “Böyle devam ederse okyanuslarda 2025 yılına kadar her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik atık ve 2050 yılına kadar ise (ağırlık olarak) balıktan daha fazla plastik atık olacak” deniliyor.

“Yanlıştan dönme zamanı geldi”

BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson da okyanuslarda kirlilik konusunda gidilen yanlış yolu düzeltmenin zamanının geldiğini söyledi. Thomson, "Okyanuslar üzerine, doğayı çok trajik şekillerde kirleten bir plastik belasını serbest bıraktık." diye konuştu.

bm-genel-kurul-baskani-peter-thomson-gidahattiBolivya Devlet Başkanı Evo Morales başta olmak üzere toplantıda söz alan birçok lider, ABD Başkanı Donald Trump’ı, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceği kararından dolayı eleştirdiler.

Sudaki yaşam

Türkiye'den Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinin katıldığı Okyanus Konferansı, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden 14’üncüsü olan "Sudaki Yaşam" başlığı altındaki sürdürülebilir kalkınma için okyanuslar, denizler ve deniz kaynaklarının korunması ile sürdürülebilir kullanımını konu alıyor.

14'üncü hedefin uygulanmasını destekleyecek yol ve araçların belirlenmesi, yenilikçi ve somut yeni ortaklıkların teşvik edilmesi amacıyla BM ile diğer hükümetler arası kuruluşları, sivil toplum örgütleri, uluslararası finans kuruluşları, üniversiteleri, yardım kuruluşları ve diğer aktörleri bir araya getiren konferansın sonunda, Su’daki Yaşam’ın ın hayata geçirilmesine yönelik bir eylem çağrısı yapılması da planlanıyor.

BM Çevre Programı’nın belirlemelerine göre, denizlerin kirlenmesi ve aşırı balık avı nedeniyle dünya balıkçılık sektörünün yıllık kaybının yaklaşık 50 milyar dolar, deniz işletmeciliğindeki yanlış uygulamaların toplam maliyetinin ise yılda 200 milyar dolara olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.