Gıda Hattı

BM’den rekor insani yardım çağrısı!

1 Aralık 2020, 15:24
Paylaş
BM’den rekor insani yardım çağrısı!

Birleşmiş Milletler (BM) 2021 yılı için 35 milyar dolarlık rekor bir insani yardım çağrısında bulundu. Pandemi etkisiyle Dünyada insani yardıma muhtaç kişi sayısının yüzde 40 artarak 235 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünyada insani yardıma muhtaç kişi sayısının, Covid-19 pandemisinin etkisiyle yüzde 40 artarak 235 milyon kişiye erişeceği tahmin ediliyor.

BM İnsani İşler Sorumlusu Mark Lowcock, bu artışın neredeyse tamamı bir milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan Covid-19 pandemisine bağlı olduğunu açıkladı. Lowcock, "Sunduğumuz tablo, insanı ihtiyaçlar açısından şimdiye kadar sunduğumuz en acı tablodur" ifadelerini kullandı.

BM, yaklaşık 160 milyon kişiye yardım etmeyi planlıyor

Birleşmiş Milletler, acil insani yardım için talep ettiği 35 milyar dolarlık fonla; 56 ülkede açlık, savaş, göç, Covid-19 pandemisi ve iklim değişikliğinin sonuçlarıyla karşı karşıya kalan yaklaşık 160 milyon kişiye yardım etmeyi amaçlıyor.

İnsani yardıma en çok ihtiyaç duyan ülkelerin başında savaşın harap ettiği Suriye ve Yemen yer alıyor. BM insani krizin pençesindeki milyonlarca Suriyeliye yardım için yaklaşık 6 milyar dolar talep ederken, Yemen'de yaklaşık 20 milyon insana yardım etmek için 3,5 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.