Gıda Hattı

BM’den ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesine tepki!

4 Haziran 2017, 09:18
Paylaş
BM’den ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesine tepki!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stéphane Dujarric, ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararının büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi. BM Çevre Programı Başkanı Erik Solheim ise kararın artık durdurulamayacak olan mücadeleye son veremeyeceğini, 190 ülkenin şimdiki ve gelecek nesilleri korumaya kararlı olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesinin Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceği açıklamasını BM Genel Merkezi’nde gazetecilere değerlendiren BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stéphane Dujarric, “Dünya ülkeleri iklim değişikliğinin neden olduğu büyük zararın ve iklim eyleminin sunduğu büyük fırsatın farkında oldukları için Paris Anlaşmasını benimsediler” dedi.

“ABD’nin liderliğini sürdürmesi önemli”

İklim Anlaşması’nın anlamlı ancak esnek bir eylem çerçevesi sunduğunu vurgulayan Dujarric, BM Genel Sekreteri António Guterres’in ABD’deki şehirlerin, eyaletlerin ve işletmelerin diğer ülkelerle, 21 yüzyılda refah için nitelikli iş ve pazar yaratacak ekonomik büyüme ve karbon salımını azaltma konusunda vizyon sergilemeye ve liderlik etmeye devam edeceğinden emin olduğunu söyledi.

ABD’nin çevre sorunları konusunda liderliğini sürdürmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Dujarric, Genel Sekreter’in gelecek kuşaklara sürdürülebilir gelecek inşa etmek için ABD hükümeti ve ülkedeki ve dünyadaki tüm aktörlerle yakından çalışmayı arzuladığını kaydetti.

erik-solheim-gidahatti“190 ülke kararlı”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan BM Çevre Programı Başkanı Erik Solheim ise ABD’nin anlaşmadan çekilme kararının artık durdurulamayacak olan bu mücadeleye kesinlikle son veremeyeceğini, 190 ülkenin şimdiki ve gelecek nesilleri korumaya kararlı olduğunu ifade etti.

Aralık 2015’teki Paris İklim Zirvesi’nde mutabakata varılan, Nisan 2016’da imzalanan Paris İklim Anlaşması, Kasım 2016’da yeter sayıda ülkenin onayıyla yürürlüğe girmişti.

paris-iklim-anlasmasi-gidahattiÜlkeleri iklim değişikliği ile mücadeleye, sürdürülebilir düşük karbonlu bir gelecek için yatırım yapmaya ve iklim değişikliğinin artan etkilerine adapte olmak için çaba göstermeye çağıran Paris İklim Anlaşması, ülkelerin iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkabilme kapasitelerini güçlendirmeyi de hedefliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.