Gıda Hattı

BM’de zengin ülkelere aşı tepkisi!

22 Eylül 2021, 12:53
Paylaş
BM’de zengin ülkelere aşı tepkisi!

BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, fakir ve gelişmekte olan ülkeler aşı kıtlığı yaşarken zengin ülkeleri korona virüs aşılarını stoklamakla suçlayan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, “Yoksul ülkeleri kasıp kavuran insan yapımı bir aşı kuraklığı var” dedi.

BM 76. Genel Kurul katılımcılarına video konferans yoluyla hitap eden Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, zengin ülkelere aşı eleştirisinde bulundu.

“Yoksul ülkeleri kasıp kavuran aşı kuraklığı var”

Zengin ülkelerin "hayat kurtaran aşıları stokladığını" ifade eden Duterte, yoksul ülkelerin ise "aşı damlaları" için beklediğini vurguladı. "Yoksul ülkeleri kasıp kavuran insan yapımı bir aşı kuraklığı var" diyen Duterte, bu durumun hem mantıken hem de ahlaken doğru olmayan, bencil bir eylem olduğu için kınanması gerektiğini söyledi.

Zengin ülkeleri ülkeleri COVAX programını tam olarak desteklemeye ve diğer (aşı) iş birliği mekanizmalarını daha da güçlendirmeye çağıran Duterte, "Daha fazla hayat kurtarmak, değişkenler döngüsünü kırmak ve küresel ekonomik toparlanmayı sağlamaya yardımcı olmak için buna ihtiyacımız var" diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.