Gıda Hattı

BM’de COVID-19'a karşı işbirliğini güçlendirme kararı!

14 Eylül 2020, 13:08
Paylaş
BM’de COVID-19'a karşı işbirliğini güçlendirme kararı!

BM Genel Kurulu’nda alınan kararda, COVID-19 salgınına karşı uluslararası işbirliği, dayanışma ve yardımlaşmanın güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

Sanal ortamda gerçekleşen BM Genel Kurulu’nda alınan Kararda, uluslararası işbirliği yapılması, çok taraflılığın hayata geçirilmesi ve dayanışma ile yardımlaşmanın, dünyanın COVID-19 salgını dâhil küresel krizlerle etkili bir şekilde mücadele etmesinin tek yolu olduğuna vurgu yapıldı. Kararda, tüm ülkelere insan merkezli, cinsiyet eşitliğinin gözetildiği ve insan haklarına gerekli saygının gösterildiği eylemlerde bulunma çağrısı yapıldı.

bm-baris-gucu-gidahattiSalgının, çatışma bölgelerindeki etkisi endişe yaratıyor

BM Genel Sekreteri tarafından ileri sürülen küresel ateşkes inisiyatifine de destek verilen kararda, COVID-19 salgınının silahlı çatışmaların yaşandığı bölgeler üzerindeki etkilerden kaygı duyulduğu, BM'nin barış koruma gücüne bu konudaki desteğin sürdürüleceği kaydedildi.

Kararda, kapsayıcılık ve dayanışmanın ilerletilmesinin, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, nefret söylemi, şiddet ve ayrımcılığa karşı çıkılmasının da önemine vurgu yapıldı.

Sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinin yanında, tüm ülkelerin zamanında kaliteli, güvenli, etkili ve karşılanabilir teşhis araç ve gereçlerinden, tedavi yöntemlerinden, ilaç ve aşılardan faydalanabilmesi için çaba harcanması gerektiğinin altı çizilen kararda; aşı ve ilaç geliştirilmesine ayrılan sermayenin artırılması, COVID-19'la dijital teknolojiler kullanılarak mücadele edilmesi için gereken uluslararası bilimsel işbirliğinin de güçlendirilmesi çağrısında bulunuldu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.