Gıda Hattı

BM, iklim felaketine karşı dinozorla “Yok Oluşu Seçme” diyor!

27 Ekim 2021, 22:00
Paylaş
BM, iklim felaketine karşı dinozorla “Yok Oluşu Seçme” diyor!

BM Kalkınma Programı (UNDP), herkesi iklim değişikliği ile mücadele için hızla harekete geçmeye çağıran “Yok Oluşu Seçme” kampanyasını başlattı. Nesli tükenen bir dinozorun BM Genel Kurulu’na hitap ettiği kampanya kısa filmi, sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP), fosil yakıtların insanlar ve çevre üzerindeki etkilerine ve iklim felaketine dikkat çekmek için başlattığı “Yok Oluşu Seçme” adlı kampanyası için hazırladığı kısa film, sosyal medyada ses getirdi.

Nesli tükenen dinozorla “Yok Oluşu Seçme” mesajı!

Yayımlanan kısa filmde, yüzyıllar önce nesli tükenen bir dinozor, BM delegelerinin şaşkınlık ve korku dolu bakışları arasında girdiği BM Genel Kurul salonunda kürsüye çıkarak, bir konuşma yapıyor.

“Yok oluş hakkında bir şeyler biliyorum ve size anlatmama izin verin. Bariz olan şu ki, yok olmak kötü bir şey. Kendi kendini yok etmek ise 70 milyon yılda duyduğum en saçma şey” diyen dinozor, “En azından bizim asteroidimiz vardı, sizin mazeretiniz ne?” sorusuyla dinozorların yok oluşuna dair bir teoriye de atıfta bulunuyor.

Dünya liderlerine mazeret üretmeyi bırakarak, değişiklikler yapmaya başlamaları çağrısında bulunan dinozor, “İklim felaketiyle karşı karşıyasınız, yine de her yıl hükümetler yüzlerce milyarlık kamu fonunu fosil yakıt finansmanları için harcıyor. Bu parayla yapabileceğiniz tüm o diğer şeyleri düşünün. Dünyanın her yerinde çok sayıda insan yoksulluk içinde yaşıyor. Onlara yardım etmenin, türünüzün yok olması için harcama yapmaktan daha mantıklı olacağını düşünmüyor musunuz?” diye soruyor. Fosil yakıtlardan uzak durulması çağrısı yapan dinozor, “Şu anda büyük bir fırsata sahipsiniz, ekonomilerinizi yeniden inşa edin. İnsanlığın en büyük şansı bu. İşte benim çılgın fikrim şu: ‘Yok oluşu seçmeyin’” ifadesiyle konuşmasını sonlandırıyor.

Toplumsal farkındalık yaratmak amaçlanıyor

UNDP’nin kampanyaya ilişkin açıklamasında, milyonlarca insan yoksulluk içinde yaşamaya devam ederken ve iklim krizi ivme kazanırken dünya, fosil yakıt sübvansiyonlarına milyarlarca dolar harcamaya devam ettiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Doğrudan bu sübvansiyonlar için harcanan para, dünyadaki herkesin COVID-19 aşı giderlerini ödemeye yetebilir veya dünya genelinde aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması için gereken yıllık tutarı üç kez karşılayabilir.

#YokOluşuSeçme diye seslenerek fosil yakıt sübvansiyonlarının, bugüne kadar iklim değişikliğine son verilmesine yönelik kaydedilen önemli ilerlemeleri sıfırladığı ve eşitsizliği şiddetlendirdiği konularında toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

Kampanyamızın kısa filminde, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonunda konuşan bir dinozor, insanlığı acilen iklim değişikliğine çözüm bulmaya ve geç olmadan türümüzü kurtarmaya davet ediyor.”

Filmin İngilizce orijinali Jack Black, Türkçesi ise oyuncu Toprak Sergen tarafından seslendirildi.

UNDP’nin araştırmasından fosil yakıt gerçeği

Kampanya ile birlikte yayımlanan UNDP’nin araştırmasına göre, fosil yakıtları sübvanse etmek için yılda 423 milyar dolar harcanırken, bu miktar dünya genelinde her kişi için en az bir doz Covid-19 aşısını karşılamaya yetiyor veya aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak için gereken yıllık harcamanın üç katına denk geliyor. Yoksul ülkelere iklim kriziyle mücadele için gerekli her 1 dolara karşılık, petrol ve kömür gibi fosil yakıtların finansmanına 4 dolar harcanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.