Gıda Hattı

BM Genel Sekreteri’nden açlığı sona erdirmek için güç birliği çağrısı!

17 Ekim 2018, 14:58
Paylaş
BM Genel Sekreteri’nden açlığı sona erdirmek için güç birliği çağrısı!

BM Genel Sekreteri António Guterres, günümüzde bolluk içindeki dünyada 820 milyon insanın açlık çektiğini belirterek, “Sıfır açlık için güç birliği yapılması gerekiyor. Gelin açlığın olmadığı, herkesin sağlıklı, besleyici gıdalara erişebildiği bir dünya taahhüdünde bulunalım” çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yayınlanan video mesajında, dünyada açlığın sona erdirilmesi için çağrı yaptı.

“Her dokuz kişiden bir yeterli gıdayı bulamıyor”

Mesajında, bugün bolluk içindeki dünyamızda her dokuz kişiden birinin yeterli gıdayı bulamadığını vurgulayan BM Genel Sekreteri, şu mesajları verdi:

Hala 820 milyon kişi açlık çekiyor. Bunların büyük bölümünü de kadınlar oluşturuyor.

Yaklaşık 155 milyon çocuk yetersiz besleniyor ve belki de ömür boyu gelişim bozukluğunun etkilerini yaşayacaklar. Dünya genelindeki bebek ölümlerinin yarısı açlık nedeniyle gerçekleşiyor. Buna tahammül edilemez.

“Açlığın olmadığı bir dünya taahhüdünde bulunalım”

Dünya Gıda Günü’nde gelin açlığın olmadığı, herkesin sağlıklı, besleyici gıdalara erişebildiği bir dünya taahhüdünde bulunalım.

Sıfır açlık için güç birliği yapılması gerekiyor. Ülkeler ve şirketlerin, kurumlar ve bireylerin, hepimizin sürdürülebilir gıda sistemleri için üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.

Bugün temel bir hak olan herkesin gıda hakkını savunma ve kimseyi geride bırakmama konusunda ortaya koyduğumuz taahhüdü yeniliyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.