AramaArama
Gıda Hattı

BM Genel Sekreteri, salgının bitmesi konusunda umutsuz!

24 Mayıs 2021, 20:49
Paylaş
BM Genel Sekreteri, salgının bitmesi konusunda umutsuz!

Dünya Sağlık Asamblesi’nin açılışında DSÖ üyesi ülkelerin temsilcilerine hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Korkarım Covid-19 salgını bitmekten çok uzakta. Bir virüsle savaş halindeyiz. Silahlarımızın kapasitesini artırmak için savaş ekonomisinin mantığına ve aciliyetine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) 74’üncüsü, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

Guterres: “Salgın tsunami etkisi oluşturdu”

Video konferans yöntemiyle yapılan ve 1 Haziran’da sona erecek Asamblenin açılışında DSÖ'nün 194 üye ülkesinden temsilcilere hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, salgının tsunami etkisi oluşturduğunu, 3,4 milyon kişinin hayatını kaybettiğini, 500 milyon kişinin işini kaybettiğini, küresel bilançoda trilyonlarca dolar kayıp yaşandığını söyledi.

“En savunmasız durumdakiler en çok acı çekiyor. Korkarım salgın bitmekten çok uzakta” diyen Guterres, Covid-19 aşılarının adaletsiz dağılımına dikkati çekerek, zengin ülkelerin halklarının çoğunu aşılayıp ekonomilerini açtığı bir durumla karşı karşıya olduklarını, fakir ülkelerde ise virüsün mutasyonlara uğrayarak daha derin acılara neden olmaya devam ettiğini vurguladı.

“Ülkeler tek başına virüsü yenemez”

Salgında yeni dalgaların yüz binlerce kişinin ölümüne mal olabileceği uyarısı yapan Genel Sekreter, bu durumun küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceğini de belirtti. Guterres, ülkelerin tek başına virüsü yenemeyeceğine işaret ederek, virüsü durdurmak için dünyanın kararlı ve dayanışma içinde mücadele vermesi gerektiğini kaydetti.

Liderleri Covid-19 aşıları, test kiti ve tedavilerine eşit erişim için bir planı acilen hayata geçirmeye davet eden Guterres, liderlere, küresel aşı ve tedavi programına (ACT Accelerator) ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) finansal destek vermesi çağrısı yaptı. Guterres, “Bir virüsle savaş halindeyiz. Silahlarımızın kapasitesini artırmak için savaş ekonomisinin mantığına ve aciliyetine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Aşıların üretim kapasitesinin en az iki katına çıkarılması gerektiğini belirterek, aşıların fikri mülkiyetlerine ilişkin esneklik yapılmasını da isteyen BM Genel Sekreteri, ayrıca temel sağlık hizmetleri sistemleri ve evrensel sağlık sigortasının desteklenmesi gerektiğini söyledi, bir sonraki küresel bir salgına hazırlık yapılmasının önemine işaret etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.