Gıda Hattı

BM Genel Sekreteri: “İklim için taahhütler ümit verici ama yetersiz”

12 Kasım 2021, 09:49
Paylaş
BM Genel Sekreteri: “İklim için taahhütler ümit verici ama yetersiz”

BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) verilen iklim taahhütlerinin “ümit verdiğini ancak yeterli olmadığını” vurgulayan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Her ülke, her şehir, her şirket, her finans kurumu emisyonlarını radikal, güvenilir ve doğrulanabilir bir şekilde azaltmalı ve portföylerini karbondan arındırmalıdır. Hükümetler hızı artırmalı, uyum ve finansman konusunda dengeli bir şekilde gerekli hırsı göstermelidir. Hep birlikte geleceğimizi koruyalım ve insanlığı kurtaralım” çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İskoçya’nın Glasgow kentinde 31 Ekim-12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) bir kez daha konuştu.

“Herkes portföylerini karbondan arındırmalı”

Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen küresel sıcaklık artışının 1,5 santigrat dereceyle sınırlandırılması için az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere finansman sağlamanın hızlanması gerektiğini vurgulayan Guterres, “Her ülke, her şehir, her şirket, her finans kurumu radikal, güvenilir ve doğrulanabilir bir şekilde emisyonlarını azaltmalı ve portföylerini şimdiden karbondan arındırmalı” dedi.

Diğer yandan COP26'da şimdiden önemli adımlar atıldığına da dikkat çeken Guterres, ülkelerin iklim krizine karşı işbirliği yaptığını  belirterek, ABD ve Çin'in iklim krizine karşı işbirliği anlaşmasının “doğru yönde atılmış önemli bir adım” olduğunu söyledi. Bu işbirliğini memnuniyetle karşıladığını dile getiren Guterres, “Hem hükümetler hem de devlet dışı aktörler olarak net sıfıra yönelik kritik bir küresel taahhüt kitlesine sahibiz. Hükümetler, devlet dışı aktörler ve sivil toplum olarak birbirimizi sorumlu tutmamız gerekiyor" dedi.

COP26’da ülkeler ve şehirlerin iklim taahhütleri

İklim Zirvesi ile bir dizi ülke 2030 yılına kadar orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurmak ve için birlikte çalışma taahhüdü verirken, dünya çapında binden fazla şehir, 2050 veya daha önce karbon emisyonlarını net sıfıra ulaştırmayı taahhüt etti. G20 ülkeleri denizaşırı kömür finansmanını sona erdirme taahhüdünde bulundu. 44 ülke ve 32 şirket, kömür kullanımını bırakıp temiz enerjiye geçişi taahhüt etti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.