Gıda Hattı

BM Genel Sekreteri: "İklim değişikliği yüzünden hepimizin hayatı tehlikede!"

2 Temmuz 2019, 22:30
Paylaş
BM Genel Sekreteri: "İklim değişikliği yüzünden hepimizin hayatı tehlikede!"

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İklim Zirvesi öncesi Abu Dhabi'de düzenlenen Küresel Hazırlık Toplantısında, dünyanın önde gelen bilim insanlarının tahminlerinden daha hızlı ilerlediği görülen iklim değişikliği karşısında ölüm kalım mücadelesi verdiğimizi söyledi.

Eylül ayının 23'ünde ABD'nin New York kentinde düzenlenecek olan BM İklim Eylemi Zirvesi öncesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dhabi'de yapılan Küresel Hazırlık Toplantısı'nda konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, toplantıya katılan Bakanlara hitap etti.

Toplantıya katılan bakanlara fosil yakıt kullanımını teşvik etmekten ve kömürle çalışan enerji santralleri kurmaktan vazgeçmeleri çağrısında bulunan Antonio Guterres, karbon salınım vergisi uygulamasına başlanması, yenilenebilir enerji kullanan yeşil ekonomiye geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Bilim insanlarına göre küresel ısınmayı 1,5°C düzeyinde tutarak bildiğimiz yaşamı sona erdirecek bir felaketten kaçınabilmek için; 2030 yılına kadar sera gazı salınımının %45 oranında azaltılması, 2050'de ise nötr bir konuma gelinmesi gerekiyor.

İklim değişikliği konusunda en geniş katılımlı üst düzey toplantılardan biri

30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında 2 gün süren toplantı; sağlık ve çevre bakanlarının küresel anlamda bir araya gelerek hava kirliliği ve iklim değişikliğine bağlı felaketlerin sağlık etkilerini değerlendirdikleri ilk toplantı olma özelliğini taşıyor. İklim değişikliğine bağlı aşırı hava koşulları sonucunda yaşanan can kayıpları yanında; yılda 7 milyon kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerle öldüğü, politik çevreler tarafından giderek daha fazla kabul görmeye başlıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen iklim, çevre, sağlık ve enerji bakanlarına seslenen Guterres; yaptığı konuşmada iklimdeki bozulmanın her an sürdüğünü ve aynı anda hepimizin başına geldiğini söyledi. Buna göre, geçen her hafta; seller, kuraklıklar, sıcak hava dalgaları, orman yangınları, süper fırtınalar gibi yeni bir felaket getiriyor. İklimdeki değişim, dünyanın bu konuda önde gelen bilim insanlarının tahminlerinden ve alınan önlemlerden hızlı ilerliyor: "İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. Bu yüzden nasıl ticaret yaptığımız, nasıl enerji ürettiğimiz, şehirler inşa ettiğimiz, dünyayı beslediğimiz konularında hızlı ve derinden bir değişim göstermeliyiz."

Hazırlık toplantısında ele alınan konular arasında hava kirliliği ve sağlık riskleri; iklim değişikliğine ve aşırı hava koşullarına bağlı felaketlerde ölümlerin azaltılması; aynı anda hem çevreye, hem sağlığa faydalı olacak önlemlerin alınması yer aldı. Bunun yanında, 2015 Paris Anlaşması çerçevesinde iklim sorunlarının giderilmesine yönelik Ulusal Olarak Belirlenen Katkılar gibi çözümlerin hükumet politika ve programlarına nasıl alınabileceği de konuşuldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.