Gıda Hattı

BM gıda zirvesi amacına ulaştı mı?

6 Haziran 2008, 15:48
Paylaş

İtalya'nın başkenti Roma'da Birleşmiş Milletler'in ev sahipliğinde ve 181 ülkenin katılımıyla yapılan üç günlük gıda krizi zirvesi sona erdi.

Zirveye katılan ülkeler, gıda üretimini 20 yılda iki kat artırma ve gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçilere 6 milyar dolardan fazla yardım yapma taahhüdünde bulundu. Ancak bu iddialı hedeflere karşın, zirvenin ev sahibi İtalyan heyetine göre, zirve sonuç bildirisi beklentileri karşılamaktan uzaktı.

Konferanstaki en büyük anlaşmazlık noktasıysa, biyoyakıtların gıda fiyatları üzerindeki etkileriydi. Brezilya zirve boyunca şeker kamışından ürettiği biyoyakıtların küresel ısınmaya karşı iyi bir silah olduğunu savundu. Mısır kaynaklı biyoyakıt üreten Amerika Birleşik Devletleri de üretimin durdurulması çağrılarına karşı koydu. Böylece sonuç bildirgesinde biyoyakıtların ortaya koyduğu fırsatlar ve zorlukların araştırılması çağrısında bulunuldu.

Ticaret sınırlamaları ve tarım destekleme ödemelerinin azaltılması konularındaysa gelişme kaydedilemedi. Ancak bütün bunlara karşın, zirveyi düzenleyen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün Başkanı Jack Diouf hükümetlerin neler yapılması gerektiğini anlamaya başladığından emin olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler, zirve bildirisindeki taahhütlerin Temmuz'daki G8 zirvesinde ve Örgütün Eylül ayındaki genel kurul toplantılarında takip edilmesini umuyor. BBCTurkish/06/08/2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.