Gıda Hattı

Biyoteknoloji firmasından pankreas kanseri teşhisinde önemli buluş!

17 Kasım 2021, 13:28
Paylaş
Biyoteknoloji firmasından pankreas kanseri teşhisinde önemli buluş!

Japonya merkezli bir biyoteknoloji firması, iplik solucanlarını kullanarak erken evrelerde teşhis edilmesi oldukça zor olan pankreas kanserini başarıyla teşhis ettiğini duyurdu.

İlk olarak 2015 yılında güçlü koku alma duyusuna sahip iplik solucanlarını kullanarak oldukça hassas bir kanser tespit yöntemi üzerinde çalışan Hirotsu Bio Science Inc. isimli firmadan yapılan açıklamada, metodun hastalığın erken evresindeki kişilerin idrarında oluşan kokunun solucanlar tarafından algılanması prensibine dayandığı belirtildi.

İplik solucanlarının koku alma reseptörlerini analiz eden firmanın, yalnızca pankreas kanseri hastalarının idrarına tepki veren bir gen bulduğu kaydedildi. Tokyo merkezli firmanın bir damla idrar kullanılarak uygulanan testi, önümüzdeki yıl içinde ticari kullanıma sunmayı hedeflediği ifade edildi.

Sinsi hastalığın teşhisinde yeni umut!

Pankreası oluşturan hücrelerin normal sınırlar içerisindeki işlevlerini yitirerek kontrolsüz bir şekilde bölünüp bir tümör halini almasıyla oluşan pankreas kanseri, belirtilerinin basit bir mide şikâyeti gibi algılanabilmesi nedeniyle erken evrelerde genellikle zor teşhis ediliyor. Söz konusu yeni tanı yönteminin yaygınlaşmasının hastalığın teşhis ve tedavisinde kritik rol oynayabileceği ifade ediliyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.