Gıda Hattı

Biyofilm nedir? Biyofilm oluşumu neden bu kadar önemli?

21 Kasım 2021, 11:15
Paylaş
Biyofilm nedir? Biyofilm oluşumu neden bu kadar önemli?

Bakterilerin elindeki en büyük kozlardan biri olan biyofilm, mikroorganizmaların hayatta kalmalarına ve ilaçlara dirençli olmasına sebep oluyor. Peki, biyofilm tabakasından nasıl kurtuluruz?

Biyofilmler, bir yüzeye tutunan ve bakteriyel enfeksiyonların kalıcılığında önemli rol oynayan mikroorganizma toplulukları olarak tanımlanabiliyor. Bir biyofilm içindeki bakteriler, sıradan bakterilere kıyasla antibiyotiklere karşı birkaç kat daha dirençli.

Şimdiye kadar, spesifik olarak bakteriyel biyofilmleri hedef alan hiçbir ilaç klinik kullanımda değil.

Biyofilm tabakası genellikle polisakkarit yapıda olup jelsi bir oluşum. Her bakteri biyofilm oluşturmamakta. Biyofilm oluşumunu; bakteri türü, yüzey yapısı, sıcaklık, pH ve nem gibi değişkenler etkiliyor. Hücreler hücre duvarlarının dışında oluşan bileşikler veya maddelerden oluşan iplikleri üretir. Bu iplikler bir arada tutularak jelsi bir tabaka oluşur.

Biyofilm oluşturma yeteneğine sahip en bilinen bakteriler

  • Pseudomonas
  • Staphylococcus
  • Bacillus
  • Alcaligenes

Mikroorganizmalar, yapışkan bir madde salgılayarak nesnenin yüzeyine bir bağlantı oluşturur. Biyofilmler akla gelebilecek her türlü yüzeyde oluşabiliyor. Metaller, plastikler, doğal malzemeler (taşlar gibi), tıbbi implantlar, mutfak tezgahları, kontakt lensler, jakuzi veya yüzme havuzu duvarları gibi. Biyofilmler çıplak gözle algılanamayacak kadar ince olabiliyor.

Biyofilm oluşumu neden bu kadar önemli?

Aslında bu soruya birçok cevap verilebilir. Tıbbi ekipmanlarda yer alan biyofilm tabakası hastane enfeksiyonlara neden oluyor. İçme suyu borularının içerisinde de biyofilm tabakaları oluşuyor. Bu tabaka su akışını azaltabiliyor. Ayrıca kontamine suyun çeşmeden akmasına neden oluyor.

Dezenfektanların yüzeylere tam olarak etki etmemesi de sorunların bir tanesi. Bakterileri ısı, UV ve nem gibi çevresel koşullara karşı koruyor. Gıda üretim tesislerinde ve kesimhanelerde de biyofilm tabakaları bulunarak hem sağlık hem de ekonomik açıdan sorun yaratabiliyor.

Biyofilme karşı yapılabilecek en güzel yöntem yüzeyleri mekanik olarak basınçla ve fırçayla temizlemek. Ardından bir dezenfektanla yüzeyi temizlemek fayda sağlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.