Gıda Hattı

Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Araştırma Projelerine 26 milyon avroluk fon!

11 Eylül 2019, 21:04
Paylaş
Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Araştırma Projelerine 26 milyon avroluk fon!

BiodivERsA konsorsiyumu 2019-2020 COFUND Uluslararası Araştırma Teklifleri Çağrısı, “Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği (BiodivClim)” başlığıyla açıldı. AB Komisyonu’nun da katkısıyla toplam 26 milyon avro bütçeli çağrı kapsamındaki araştırma projeleri, dört farklı temaya odaklanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), yeni BiodivERsA Çağrısı’nı duyurdu.

Çağrı için belirlenen dört tema

2019-2020 COFUND “Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği” konulu Uluslararası Araştırma Teklifleri Çağrısı, “İklim değişikliğinin biyoçeşitlilik ve doğanın insanlara katkısı üzerindeki sonuçları”, “İklim-biyoçeşitlilik geri bildirim süreçleri”, “İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması ve adaptasyonu için doğa-temelli çözüm potansiyeli” ile “Biyoçeşitlilik, iklim ve diğer sektör politikaları arasındaki sinerji, değişimler ve değişim unsurlarının rolü” temalarına odaklanıyor.

Araştırma ekipleri, AB üyesi veya AB asosye ülkelerinden en az ikisi dahil olmak üzere, çağrıya katılan en az 3 ülkeden uygun ortaklarla uluslararası araştırma konsorsiyumlarını oluşturacaklar.

Ayrıca, Araştırıcılar BiodivERsA web sitesinde bulunan PARTNER SEARCH TOOL aracılığıyla kendi profillerini oluşturarak diğer araştırmacılar tarafından hazırlanan projelerde yer alma imkânına sahip olabilecekleri gibi, proje yazmak istemeleri durumunda projeleri için ortak bulabilecekler.

Proje tekliflerinin değerlendirilmesi

İngilizce olarak hazırlanacak Proje teklifleri, şu kriterlere göre değerlendirilecek:

1. Aşama: (Ön proje teklifi)

Proje önerisinin çağrı temasına/temalarına uygunluğu

Proje teklifinin özgünlüğü

Uluslararası düzeyde yarattığı katma değer

2. Aşama: (Full proje önerisi)

Bilimsel mükemmeliyet

Proje teklifinin kalitesi ve uygulanabilme düzeyi

Projenin etkisi (politika yapıcıları ve toplumsal düzeyde yarattığı etki, konu ile ilgili paydaşlara yaklaşım)

Proje hazırlanırken incelenmesi gereken önemli BiodivERsA dokümanları;

BiodivERsA Paydaş Kitapçığı (https://www.biodiversa.org/702)

BiodivERsA Politika Rehberi (https://www.biodiversa.org/1543)

tagem-gidahatti

TAGEM’in 48 Araştırma Enstitüsü fonlardan yararlanabilecek

Çağrıya proje önerisi vermek veya partner olmak için öncelikle TAGEM’in uygunluk koşullarının sağlanması gerekecek. Buna göre; TAGEM'e bağlı 48 Araştırma Enstitüsü fonlardan yararlanabilecek. Bununla birlikte Türkiye'den Üniversiteler Araştırma Enstitüleri ile işbirliği yapıyorlarsa (Enstitü proje konsorsiyumunda ortak ve Üniversite subcontracted olacak şekilde) katılım sağlayabilecekler.

Çağrı bütçesi ve katılımcı ülkeler

26 Ülkeden 34 Fonlayıcı Kuruluş ile Avrupa Komisyonu katkısıyla birlikte Çağrı için ayrılan toplam bütçe 26 milyon avro.

Katılımcı ülkeler ise; Avusturya, Belçika, Brezilya (Sao Paulo Eyaleti), Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Yunanistan, İsrail, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tunus ve Türkiye.

Proje önerileri iki aşamalı olarak Elektronik Teklif Sunma Sistemi (EPSS) aracılığıyla yapılacak. EPSS, BiodivERsA web sitesinde açılacak.

Çağrı hakkında bilgilendirme için Çağrı sekretaryası 13 Eylül 2019'da Brüksel saatiyle 15:00 ile 16:30 arasında webinar düzenleyecek.

Detaylı Çağrı dokümanlarına ve çağrı ile ilgili bütün bilgilere (temaların açıklaması, ön teklif ve tam proje teklif formaları) BiodivERsA web sitesinden ulaşılabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.