Gıda Hattı

Bitkisel Yağcılar İstanbul'da Toplanıyor

9 Eylül 2007, 18:27
Paylaş

Bitkisel yağ sanayicilerinin 12 Eylül'de İstanbul'da yapılacak toplantısında, ham yağ piyasası ele alınacak, tarımın geleceği masaya yatırılacak

Çarşamba günü saat 9.30’da İstanbul’da Kalyon Oteldeki toplantıda, ülkedeki sıvı ve katı yağ sanayinin önde gelen üreticileri hazır bulunacak. Toplantıya yurt dışından da katılım bekleniyor. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Edip Uğur, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, ''Bütün derdimiz yağ değil. Bir anlamda tarımımızın geleceği'' dedi. Ayçiçeği, pamuk, mısır, palm, soya ve kanola olmak üzere bütün bitkisel yağlar, yağlı tohumlar ve küspe konusunda dünyada ve ülkede çok önemli gelişmeler olduğuna işaret eden Uğur, sektörle ilgili bilgiler de verdi. Buna göre Türkiye; 4 milyon ton yağlı tohum,1,5 milyon ton rafine ve 900 bin ton margarin üretim kapasitesine sahip. Bunun parasal hacmi ise 2 milyar dolar.

Tahıl ve yağlı tohumların gelinen noktada yalnızca canlıların gıda maddesi olarak düşünülemeyeceği, yakıt olma özelliğinin keşfiyle endüstrinin ve dolayısıyla enerji sektörünün de ilgi alanına girdiğine dikkat çekilen açıklamada; bu durumun dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tarımın, tüm geleneklerini yıkarak değiştireceğini ve tarımsal faaliyetin yeni bir anlayışla değerlendirilmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ediliyor. Edip Uğur, açıklamasında devamla şöyle dedi:

''ÜRETİM ARTMAZSA, YAKINDA İTHALAT KAÇINILMAZ''

''Gelişmeler, bitkisel yağlara olan talebin hızla artacağını göstermekte. Dünyada tarımsal üretim, yağlı tohumlar lehine gelişmektedir. Dünyada yağlı tohum üretimi son on yılda 275 milyon tondan yüzde 44’lük bir artışla 397 milyon tona yükselirken, ülkemizde; tarımın uğradığı değişim ve dönüşüm maalesef tam algılanamadığından, geleneksel şekliyle devam etmeye çabalamaktadır. Türkiye bugün, çok büyük bir yağlı tohum, ham yağ ve küspe ithalatçısı durumunda.

Yağlı tohum üretimimizi artırmazsak, çok yakın zamanda mamul yağ ithalatçısı olmamız da kaçınılmaz olacak. Bunun için bütün tarım ürünleri tek bakanlığın çatısı altında toplanmalı, Tarım Bakanlığı, tahıl bakanlığı olmaktan çıkarılmalı. Hedefimiz: insanlarımızın daha sağlıklı beslenmesi, yağlı tohum üretiminin artırılması, ithalata bağımlılığın azaltılması.''

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.