AramaArama
Gıda Hattı

Bitkisel odaklı beslenmenin faydaları gün yüzüne çıkıyor

11 Ağustos 2021, 16:59
Paylaş
Bitkisel odaklı beslenmenin faydaları gün yüzüne çıkıyor

Bitkisel odaklı bir beslenme tarzı benimsemenin faydalarına dair çalışmalara her gün bir yenisi ekleniyor.

Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlanan iki makale, farklı yaş gruplarından insanlarda bitkisel ağırlıklı beslenmenin faydaları yönündeki kanıtları güçlendirdi.

Yayınlanan araştırmaların ilkinde, uzun vadede bitkisel ağırlıklı beslenmenin ve bu beslenme alışkanlığını genç yaşlarda edinmenin, orta yaşlarda kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gözlemlendi. Çalışmayı yürüten, ABD Minnesota Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'ndan Dr. Yuni Choi, daha önceki çalışmaların genel olarak tek gıda üzerinde yoğunlaştığı, bu çalışmanın özelliğinin ise genel anlamda bitkisel bazlı beslenmeye odaklandığını ifade ediyor.

Bitkisel odaklı beslenenlerde risk %52 daha düşük

Genç Yetişkinlerde Kalp Damar Risk Gelişimi (CARDIA) çalışmasına katılan, 18-30 yaş arasındaki 4 bin 946 kişi üzerinde yapılan araştırmada uzun süreli beslenme alışkanlıkları izlendi. Kişilere 46 gıda grubu üzerinden beslenme puanları verildi. Yüksek puanların besin değeri açısından daha zengin ve bitkisel odaklı bir beslenme alışkanlığı sürdürmeye işaret ettiği çalışmada, puan olarak en yüksek %20 arasında yer alan kişilerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin %52 oranında daha düşük olduğu belirlendi.

Bunun yanında, araştırmanın 7 ve 20'nci yılı arasında beslenme alışkanlığını bitkisel ağırlıklı olacak şekilde değiştirmek suretiyle puanını yükselten kişilerin kalp damar hastalığına yakalanma riskinin, aynı dönemde puanı düşen kişilere göre %61 oranında daha düşük olduğu da belirlendi. Çalışmaya katılan kişiler arasında vejetaryen sayısı az olduğu için bu konuda bir değerlendirme yapılamadı.

"Kötü kolesterol düzeyini düşürür" beyanlı gıdalar

Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada ise Brown ve Toronto Üniversitelerinden araştırmacılar, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin "kötü kolesterol düzeyini düşürür" şeklindeki sağlık beyanına izin verdiği, "portföy diyet" olarak anılan gıdalarla beslenmenin menopoz sonrası yaşlardaki kadınlarda kalp damar hastalıkları üzerindeki etkisini inceledi.

Kabuklu yemişler, soya gibi bitkilerden elde edilen bitkisel proteinler, yulaf ve arpa gibi tahıllardan elde edilen çözünebilir lifler, portakal, elma, orman yemişleri gibi meyveler, zeytin ve avokado gibi gıdalarda bulunan tekli doymamış yağ asitlerinin da aralarında bulunduğu bileşenleri içeren bitkisel odaklı "portföy diyet" aynı zamanda doymuş yağ tüketimini de sınırlıyor.

Beyana sahip gıdalar kalp yetmezliği riskini %17 düşürdü

Araştırmada Kadın Sağlığı İnisiyatifi çalışmasına katılan, çalışma sırasında 50-79 yaş aralığında olan ve kalp-damar rahatsızlığı olmayan 123 bin 330 kadın incelendi. Araştırmacılar bu kişilerin beslenme alışkanlıklarını portföy beslenmeye uygunluklarına göre puanladı.

Portföy diyete daha uygun, bitkisel odaklı beslenme alışkanlıkları taşıyan kadınların, diğerlerine göre herhangi bir kalp damar hastalığına yakalanma riskinin %11 oranında düştüğü görüldü. Bu grubun koroner kalp hastalığına yakalanma riski %14, kalp yetmezliği yaşamaları riski ise %17 oranında daha az oldu.

Çalışmanın önemli sonuçlarından biri de riskteki düşüşün miktara bağlı olması oldu. Araştırmacılar bu bulguyu yorumlarken bitki ağırlıklı beslenme konusunda atılacak her adımın etkili olacağını gösterdiğini ifade ettiler.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.