Gıda Hattı

Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi, gıda sanayicilerinin hizmetinde!

28 Eylül 2021, 12:02
Paylaş
Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi, gıda sanayicilerinin hizmetinde!

Un, makarna, bulgur gibi ürünlerde analiz hizmeti sunacak ve inovatif ürünler geliştirilecek Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi’ni açan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilen sadece arpa, makarnalık ve ekmeklik buğday türleriyle ülke ekonomisine katkımız, yıllık yaklaşık 23 milyar lira. Dünya un ve bulgur ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sıradayız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kurulan Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi’nin açılışını yaptı.

Merkezin açılışında konuşan Pakdemirli, tarımın her ülke için hayati öneme sahip olan ve dünyanın üzerinde en çok durduğu konuların başında geldiğini ifade ederek, “Biz de, son 19 yıldır ülkemiz tarımının gelişmesi ve rekabet gücünün artırılması için önemli destekler sağlayıp, yatırımlar yaparak Ar-Ge altyapımızı güçlendirdik” dedi.

“Ülkemiz tarımsal hasılada Avrupa’da lider, dünyada ise ilk 10’da”

Tarımsal Ar-Ge’nin temelinde kısıtla kaynakların verimli kullanılması yoluyla tarımsal üretimi artırmak olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Türkiye, ekilen tarım alanı bakımında dünyada 15., mera dahil toplam tarım alanın bakımından dünyada 31. sıradadır. Bu sıralamaya rağmen ülkemiz; tarımsal hasılada Avrupa’da lider, dünyanın ise ilk 10 büyük tarımsal ekonomisinden birisidir. Bu başarının sahibi Türk çiftçisidir. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak köklü ve yaygın tarımsal araştırma sistemimizle çiftçimizin, ücretimizin hep yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz” dedi.

Arpa, makarnalık ve ekmeklik buğdayla ekonomiye 23 milyar liralık katkı

Ar-Ge çalışmaları ile dünyada ilk olan ya da ilk sıralarda yer alan birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Pakdemirli, “Ülkemizde üretilen arpanın yüzde 85’i, makarnalık buğdayın yüzde 69’u ve ekmeklik buğdayın yüzde 60’ı TAGEM Enstitülerimizde geliştirilmiştir. Sadece bu üç tür bitkiden dolayı ülke ekonomisine olan katkımız yıllık yaklaşık 23 milyar liradır. Ülkemizdeki tarımsal Know-How’ın, yani çözümlerin yüzde 70’i Bakanlığımız araştırma sistemine aittir” bilgisini verdi.

“Un ve bulgur ihracatında birinci, makarna ihracatında ikinci sıradayız”

Açılan merkez sayesinde bitkisel zenginlikten doğan yerel tatları koruyacaklarını, geliştireceklerini ve dünyaya tanıtacaklarını vurgulayan Pakdemirli, “Dünya un ve bulgur ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sıradayız. 2016-2020 ortalamasını baz aldığımızda bu ticaretten ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 1 milyar dolar net dış ticaret geliri elde edilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin yüzde 56’sı unlu mamuller sektöründe faaliyet göstermekte ve yaklaşık piyasa değeri 15 Milyar dolara yaklaşmaktadır” dedi.

“Tarımsal hasılamız 337 milyar lirayla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı”

Bugüne kadar yaptıkları çalışmalar sayesinde tarım sektörünün son 12 çeyrektir kesintisiz büyüme gösterdiğini hatırlatan Pakdemirli, “Tarım, bu yılın ilk altı ayında da ortalama yüzde 4,7 büyüme ile ekonomimize güç katmaya devam etti. Tarımsal hasılamız 337 milyar liraya ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, geleceğin tarımında sadece üretmenin yetmeyeceğine vurgu yaparak, “Verimli, besin değeri yüksek, sağlıklı ürünü ve gıdayı üretmemiz gerekecek. Tarımın geleceğinde AR-GE, inovasyon ve teknoloji olacak. Hamdolsun bu potansiyelimiz, bu alt yapımız, bu insan kaynağımız var. Hiç kimse merak etmesin. Potansiyelimiz büyük, hedeflerimiz büyük” diye konuştu.

Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi

Toplam 4 bin 650 metrekare kapalı alana sahip ve gelişmiş teknoloji ile donatılmış 14 laboratuvardan oluşan Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi, Türkiye’de faaliyet gösteren başta un, makarna, bulgur ve bisküvi olmak üzere diğer yem, irmik, pirinç gibi ürünler üreten toplam bin 737 adet fabrikaya analiz hizmeti sunulacak.

Toplam yatırım maliyeti 20 milyon lira olan merkezde, 85 araştırmacı Türkiye’nin gıda sektörünün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacak.

TAGEM’e bağlı enstitülere ve 931 özel tohumculuk şirketine hizmet ıslah sürecinde yapacağı kalite analizleriyle hizmet verecek olan merkezin hizmetleriyle, Türkiye’nin bitki ıslah programları daha değerli çeşitler üreteceği gibi un ve unlu mamuller sanayicileri kaliteli ürünler üretebilecek.

Çölyak hastalarına ekmekler, bebekler için devam mamaları, yaşlılara özel beslenme ürünleri 

Merkez, Türkiye’nin bitkilerinden vatandaşlara, yeni gıdalar üretilmesi içinde inovasyon çalışmaları yapacak. Bunların yanında baklagiller, yağlı tohumlar, tıbbi aromatik gibi birçok bitkiyi kullanarak bitkisel protein eldesi, glütensiz ürünler, özel beslenme ürünleri ve zaman içinde fonksiyonel gıdalar ile tıbbi amaçlı gıdalar çalışılacak. Bu amaçla örneğin çölyak hastalarına ekmekler, bebekler için devam mamaları, yaşlılara özel beslenme ürünleri ve bitkilerden yağlar üretilecek.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.