Gıda Hattı

Bitkisel antiviral ilaç, tüm COVID-19 varyantlarına karşı etkili!

27 Kasım 2021, 15:00
Paylaş
Bitkisel antiviral ilaç, tüm COVID-19 varyantlarına karşı etkili!

Yeni bir araştırma, bitkisel bir antiviral bileşiğin, koronavirüsün tüm türlerine karşı etkili olabileceğini gösterdi.

Virulence dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ‘ölümcül havuç’ olarak bilinen zehirli bir bitkiden elde edilen bir bileşen, tüm COVID-19 varyantlarının aktivitesini engelliyor. Çalışma henüz izole hücre kültürlerinde yapılmış olsa da, koronavirüs tedavisi için ümit vadediyor.

Thapsia garganica bitkisi, ‘ölümcül havuç’ olarak da biliniyor. Bu bitkiden elde edilen, antiviral özelliğe sahip Tapsigargin (TG) maddesi ise virüsün etkilediği canlıdaki hücrelerde bir bağışıklık tepkisini tetikliyor. Bu sayede virüsün çoğalması engelleniyor.

Elde edilen sonuçlar, TG’nin en bulaşıcı varyantlardan olan Delta dahil olmak üzere tüm bilinen COVID varyantlarına karşı etkili olduğunu gösterdi.

TG’nin daha önce bazı grip virüsü türlerinin ve orijinal SARS-CoV-2 türünün aktivitesini engellediği belirlenmişti. Bununla birlikte pandemi sırasında ortaya çıkan yeni COVID-19 varyantları, TG’nin farklı varyantlarda etkili olup olmadığı sorusunu ortaya çıkarmıştır.

Ölümcül havuç’ olarak da bilinen Thapsia garganica bitkisi

İlaç, tüm varyantları durdurdu!

Çalışma için araştırmacılar Alfa, Beta ve Delta varyantlarındaki etkinliği inceledi. Bu amaçla, laboratuvar ortamında insan hücreleri her bir varyantla enfekte edildi, 24 saat sonraki viral RNA yükü belirlendi.

Sonuçlar, en tehlikeli varyantın Delta olduğunu gösterdi. Delta varyantının Alfadan 4 kat, Betadan 9 kat fazla çoğaldığı görüldü. Aynı zamanda, iki farklı SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olan hücrelerde, Delta’nın diğer türlerin çoğalma hızını arttırdığı belirlendi.

Öte yandan TG test edildiğinde, tüm varyantların, hatta aynı anda bulaşan 2 varyantın çoğalmasını da engellediği görüldü. Önceden TG ile işlenen hücrelere varyantlar verildiğinde, çoğalma ve diğer hücrelere bulaşma hızının %95 azaldığı görüldü.

Sonuçlar ümit verici olsa dahenüz bu bileşik kullanılarak akut bir tedavi geliştirilmiş değil. Şimdilik COVID-19’a karşı en etkili korunma silahımız aşılar.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.