Gıda Hattı

Bitkileri UV radyasyonuna karşı bu yapı koruyor!

22 Mayıs 2022, 11:29
Paylaş
Bitkileri UV radyasyonuna karşı bu yapı koruyor!

Araştırmacılar, kütikülü bitkilerin UV radyasyonuna karşı ilk koruyucu bariyeri olarak tanımlıyor.

Bitki ile çevre arasında interfaz görevi gören bir bitkinin en dış kısmı olan kütikül, tarımda giderek daha önemli hale geliyor. Kütikülün su kaybını önleyen hidrolojik özelliklerinin yanı sıra meyve çatlamasına karşı koruma sağlayan mekanik özelliklere sahip olduğu ve patojenlere karşı savunmada rol oynadığı ortaya koyuluyor.

Malaga Üniversitesi (UMA) ve İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) üyeleri olan bilim insanları, kütikülü, bitkilerin ultraviyole (UV) radyasyona, özellikle UV'ye karşı ilk koruma bariyeri olarak tanımladılar.

UVB (280-310nm arası), gelen güneş ışığının sadece %2'sini temsil etmesine rağmen, bitkiler için potansiyel olarak zararlı.  Bitki dokularına zarar verebiliyor hatta bitkilerin genetik materyalini değiştirebiliyor

Biyokimya profesörü Antonio Heredia, "Şimdiye kadar, yaprakların ve meyvelerin, genellikle fenolik bileşikler olarak adlandırılan ve bitkilerin çeşitli organlarında ve iç hücre bölmelerinde bulunan çok çeşitli moleküler yapılar aracılığıyla kendilerini UV radyasyonuna karşı koruduğuna inanılıyordu" diye açıklıyor.

%90'ın üzerinde koruma

Bu araştırma, kütikül yapısı ve bu savunmanın esas olarak bitki kütiküllerinde düşük konsantrasyonlarda bulunan sinamik asitler olarak bilinen belirli fenolik bileşiklerden kaynaklanması gerçeği sayesinde çoğu bitkide korumanın zaten %90'dan fazla olduğunu gösteriyor.

Ayrıca araştırma, UV absorpsiyonundan sonra zayıflayan bir çift bağ yoluyla sürecin rotasyonel olduğunu gösteren fotokoruyucu mekanizmayı tanımlıyor.

Araştırmacılar, bu mekanizmanın biyolojik bir sistemde hiçbir zaman kanıtlanmadığını ve kütikülün ışık kaynaklı elektriksel iletkenlik gibi diğer potansiyel özellikleriyle ilgili yeni çalışmalara kapı açtığını söylüyorlar.

Bu araştırmayı gerçekleştirmek için bilim adamları, çok farklı ailelerden bir düzineden fazla bitki türünün kütikülünü analiz ettiler.

Sonuç olarak doğadaki bitkiler dahil tüm canlıların kendilerini güneşten gelen UV ışınlarına karşı koruma mekanizmaları geliştirdiğini söylemek mümkün.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.