Gıda Hattı

Bitkilerden elde edilen jet yakıtı, emisyonları yüzde 68 azaltıyor!

24 Ekim 2021, 14:00
Paylaş
Bitkilerden elde edilen jet yakıtı, emisyonları yüzde 68 azaltıyor!

Havacılık endüstrisi günümüzde vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Ancak kullanılan petrol bazlı fosil yakıtlar nedeniyle çevre üzerindeki etkileri oldukça fazla. Araştırmacılar ise bitkisel bir çözüm bulmuşa benziyor…

Yeni bir araştırmaya göre, bitkilerden elde edilen sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanılması durumunda, havacılığın neden olduğu emisyonların %68 azaltılması mümkün.

Araştırmadan elde edilen bulgular GCB Bioenergy dergisinde yayınlandı.

Jet yakıtı hangi bitkiden elde ediliyor?

Sürdürülebilir havacılık yakıtı, bir tür hardal bitkisi olan, yenilebilir yağlı tohum bitkisi Brassica carinata kullanılarak üretildi.

Üstelik geliştirilen bu ürün, petrol yakıtından daha düşük maliyetli olabilir.

Georgia Üniversitesi sürdürülebilirlik araştırmacısı Puneet Dwivedi, “Destek ve tedarik zinciri boyunca ekonomik teşvikler sağlarsak, ABD’de carinata-bazlı sürdürülebilir havacılık yakıtını üretebiliriz. Carinata bazlı sürdürülebilir havacılık yakıtı, havacılığın karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olabilir. Öte yandan ekonomik fırsatlar yaratabilir ve ABD’nin güney bölgesinde ekonomik hizmetlerin akışını iyileştirebilir” diye konuştu.

Havacılık karbon ayak izinin ne kadarından sorumlu?

Çevre ve Enerji Çalışma Ensitüsü raporuna göre 2018 yılında, tüm dünyadaki karbon dioksit emisyonlarının %2,4’ü havacılık endüstrisi kaynaklıydı.

Bu yılın başında yayınlanan bir çalışma ise, bu emisyonların antropojenik (insan kaynaklı) iklim değişikliğinin %3,5’inden sorumlu olduğunu gösterdi.

Daha önce de yapıldı

Brassica carinata kullanılarak yakıt üretilmesi yeni bir fikir değil. 2012 yılında bu bitkiden elde edilen biyo-yakıt ile başarılı bir jet uçuşu gerçekleştirildi. Ancak maliyet, normal bir uçuştan hayli fazlaydı.

Yeni araştırmada ise Dwivedi ve arkadaşları, yakıtın işe yaramasının yanında, emisyon ve maliyet azaltmadaki etkinliğini de gösterdi.

Geleneksel jet yakıtlarının litresi 0,50 ABD doları. Teşvikler olmadan, carinata-bazlı sürdürülebilir havacılık yakıtının maliyeti ise litre başına 0,85 – 1,28 dolar arası değişiyor.

Ancak günümüzde devletler, 2012 yılında yürürlükte olmayan, karbon azaltma teşvikleri uyguluyor. ABD’de uygulanan teşvikler hesaba katıldığında, carinata-bazlı sürdürülebilir havacılık yakıtının maliyeti litrede 0,12 – 0,66 ABD doları arası oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.