Gıda Hattı

Bitkiler için geliştirilen mikro enjeksiyon metodu!

2 Ekim 2021, 12:37
Paylaş
Bitkiler için geliştirilen mikro enjeksiyon metodu!

İpek bazlı malzemeden yapılan mikro iğneler yardımıyla mikro besinler, hormonlar veya genler bitki dokularına verilebiliyor.

Salgınlar sadece insanları etkilemiyor. Portakal, zeytin ve muz gibi bitkileri etkileyen ve ilaçlarla tedavi edilemeyen birçok hastalık görülüyor.

Minnesota Üniversitesinde görev yapan Profesör Marelli ve ekibi patojenlerin sebep olduğu hastalıkları tedavi etmek ve biyo belirteçleri örneklemek için bitki damar sistemine erişmenin yeterliği olacağını düşünüyorlar. Ancak bu noktadaki en büyük eksiklik bitki damar sistemlerine direkt olarak ulaşacak bir donanımın bulunmaması.

Marelli ve ekibi insanlara yapılan enjeksiyondan yola çıkarak bir fikir ortaya atmışlar. Yöntem, bitkinin belirli kısımlarına besinleri, ilaçları veya diğer molekülleri iletmek için ipek bazlı bir biyo materyalden yapılmış bir dizi mikro iğne kullanılıyor.

Araştırmacıların fitoenjektörler olarak adlandırdıkları mikro iğneler, çeşitli boyut ve şekillerde yapılabiliyor. Yapıldığı materyal sayesinde besinleri, hormonları ya da genleri bir bitkinin köklerine, gövdelerine, yapraklarına veya bitkinin köklerinden  su taşınmasında rol oynayan vasküler doku olarak bilinen ksilemine iletebiliyor.

Yöntem bitkilere yapısal zarar vermiyor!

Mikro iğneler sadece bitkilere hedeflenen molekülleri iletmekle kalmaz. Aynı zamanda laboratuvar analizi için bitkilerden numune almak için de kullanılabilir.

Bitkileri etkileyen hastalıkların genelde bitki köklerini, damarlarını ve gövdelerini etkilediği belirtiliyor. Günümüzde yaygın olarak bitki ilaçları ise bitkilerin yapraklarına püskürtme yöntemiyle yapılıyor. Dolayısıyla bitkilerin kök, gövde ve damarlarına ilaçlar etki edemiyor.

Bazı çiftçiler ise bitkilere çok kalın ve sert iğnelerle enjeksiyon yapmaya çalışıyor. Bu durum da bitkilere yapısal zarar veriyor. Mikro iğne yardımıyla yapılan bu yöntem bitkilerde yapısal bir zarar meydana getirmemekte.

Son olarak ekip, sistemi farklı bitki türlerinin ve dokularının çeşitli ihtiyaçlarına ve koşullarına uyarlamak için çalışmalar devam ediyor. Bu yöntemle birim başına alınacak tarımsal verimin de artması beklenmekte. Artan dünya nüfusuna karşılık tüketimi karşılayacak alternatif bir yöntem olması tahmin ediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.