AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

Bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendiriyor!
29 Ekim 2016, 14:33

Havaların soğumasıyla popülerliği artan bitki çayları, bağışıklık sistemi güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve uyumaya yardımcı oluyor. 

Havaların soğumasıyla özellikle bitki çaylarına olan ilgi artıyor. Uzmanlar, bitki çaylarının bağışıklık sistemini kışa hazırladığını belirtiyor.

Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, bitki çaylarının sağlık açısından göz ardı edilemeyecek faydaları ve pek çok kronik hastalıktan koruyucu etkileri olduğunu söyledi. Havaların soğumasıyla özellikle bitki çaylarına olan ilginin arttığını söyleyen Salman, bitki çaylarının bağışıklık sistemini kışa hazırladığını vurguluyor.

bitki-cayi-artis-gidahattiHangi bitki çayları tercih ediliyor?

Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, zencefil ve adaçayı gibi geleneksel bitki çaylarının tercih ediliyor. Uzman Salman, havaların soğumasıyla kışın olumsuz etkilerinden korunmak isteyenlerin bitki çayları ile bağışıklık sistemlerini güçlendirebileceklerini belirtti.

Salman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ıhlamur ve zencefilin birlikte tüketilmesi antioksidan desteği açısından daha da güçlü etkiye sahip olacaktır. Zencefilin tadını yumuşatmak için ise bu çayın içine bal karıştırılabilir. Bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı, uyumaya yardımcı, kan şekerini ve tansiyonu düzenleyici etkilere de sahip olabiliyor.”

yesil-cay-1-gidahattiGıda güvenliği için poşetli çaylar tercih edilmeli

Açıkta satılan bitkisel ürünlerin yeterince iyi tanımadan tükettiğimizde yarardan çok zararla karşılaşabileceğimizi söyleyen Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, bu yüzden güvenilir firmalar tarafından üretilen, ambalajlı, poşet çayları tercih etmemiz gerektiğini vurguladı.

Salman ayrıca, ambalajlı poşet çaylarda en doğru bitkilerin en doğru oranda bir araya getirildiğini, depolama koşullarının, gıda güvenliği sistemlerine uygun olduğunu, hammaddelerin üretime geçmeden önce birçok analizden geçirilerek özel olarak formüle edildiğini ve güvenle tüketilebileceğini söyledi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.