Gıda Hattı

Birleşmiş Milletler toplanıyor küresel ısınma ve covid-19 salgına öncelikli konular

19 Eylül 2021, 20:27
Paylaş
Birleşmiş Milletler toplanıyor küresel ısınma ve covid-19 salgına öncelikli konular
Koronavirüs salgını ile ilgili önemli bir gelişme yok yaşanıyor. Birleşmiş Milletler genel kurul toplantıları bu hafta itibariyle başlayacak.

Geçtiğimiz yıl salgın yüzünden dünya liderleri video konferans yöntemi ile görüşme yapmıştı. 21 Eylül'de ise bu yıl zirve toplanıyor. 193 ülke liderleri bir kısmı yine video mesaj yoluyla diğerleri ise genel kurulda konuşma yaparak ikili temas gerçekleştirecekler.

Birleşmiş Milletler Konferansı'na ev sahipliği yapacak olan Amerika Birleşik Devletleri salgının hâlâ etkisini sürdürmesi sebebiyle dünya liderlerinin New York'a davet konusunda pek de istekli değil. Toplantılara iştirak etmeyen liderlrin küçük bir kip göndermeleri talep edildi.

Birleşmiş Milletler binasına her ülke 6 kişi olarak katılacak ve covid-19 önlemleri ile birlikte liderlerin konuşmasını yapması sağlanacak. Genel kurul salonunda ise yalnızca 4 kişi alınacak. New York kentinde salgını yayılmaması için delegelere isterlerse PCR testi yaptırma hakkı sağlanacak.

Toplantı sanal ortamda yapılacak

Birleşmiş Milletler genel kurul toplantısı paralel düzenlenecek etkinliklerle devam edecek ve sanal ortamda toplantı tamamlanacak.

Birleşmiş Milletler toplantısı ilk defa ülkesinde göreve geldikten sonra görev alacak olan Joe Biden liderlerle birebir görüşmelerde bulunacak. Biden öncelikli olarak covid-19, iklim değişikliği ve insan haklarını paylaşacak.

Aşı dağılımının adaletsiz dağıtımına tepki

Birleşmiş milletleri endişelendiren konu arasında covid-19 aşılarının adaletsiz dağılımı da yer alıyor. Dünyada şu ana kadar 5,7 milyar doz aşı kullanıldı ve yalnızca bu aşıların yüzde ikisi Afrika kıtasına ulaştı. Bu durum adaletsizliği apaçık göz önüne seriyor. Bu konuda toplantıya önem vermek gerekiyor notu paylaşıldı.

İran Ve Afganistan'a mercek tutulacak

Birleşmiş Milletler genel kurulu kurul oturumunda Taliban konusu ele alınacak. Afganistan'da Taliban yönetimi ele geçirmesi ile ilgili İran ile nükleer anlaşmanın yeniden ele alınması konusu gündem maddeleri arasında yer alıyor. Ayrıca Başkan Erdoğan bu yıl hibrit formatta düzenlenecek 76. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'a gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve öncesinde Birleşmiş Milletler Genel Merkezi hemen karşısında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler daimi temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu'nun yer alacağı binanın açılışını gerçekleştirecek.

İngiltere'den iklim konferansı talebi

İngiltere'den iklim konferansı talebi geldi. Birleşmiş milletler zirvesinde konuşulacak konular arasında küresel ısınmada yer alıyor. Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansı öncesi iklim değişikliği olacağını belirtti. Hindistan başbakanı da konferansa katılmak için New York'a seyahat edecek isimler arasında yer alıyor.

Hangi Ülke Liderleri Zirveye Katılmayacak?

Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Angela Merkel Birleşmiş Milletler Konferansı'na katılmayacak isimler arasında yer alıyor.

Myanmar ve Afganistan'ı kim temsil ediyor

Darbeyle yönetime el koyan Taliban ordusu adına Birleşmiş Milletler'e kimin katılacağı merak ediliyor. Ayrıca Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele alma girişimi sonrasında Birleşmiş Milletler'e hangi temsilcilerinin katılacağı merak ediliyor. Afganistan'a Birleşmiş Milletler'de eski hükümet Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi temsil edecek. Myanmar'da ise Büyükelçi Kyaw Moe Tun temsil edecek olsa da Myanmar ordusu temsilcisine göndermek istiyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.