AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Birleşmiş Milletler Felluce için alarm verdi

Birleşmiş Milletler Felluce için alarm verdi
12 Nisan 2016, 17:18

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’ndan (WFP) Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre 60 bin sivilin kapalı kaldığı kuşatma altındaki Irak şehri Felluce’ye kısa zamanda yardım ulaştırılamaz ise gıda durumunun kritik seviyelere ulaşacağı belirtildi.

wfp-gidahattiIrak ordusu, polis, Iran tarafından desteklenen Şii Müslüman militanlar ve ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları ile geçtiğimiz yılın sonlarından bu yana kuşatma altında kalan şehirde kuşatmanın üçüncü ayına girildiğinde gıda fiyatlarının çok yüksek seviyelerde takip ettiği ve stokların tükenmeye başladığı görülüyor.

WFP’nin yayınladığı raporda örnek olarak Mart ayında buğdayın fiyatının Aralık ayına kıyasla altı kat daha pahalı olması gösterilmekte. Mart ayından itibaren şehirden alınan bilgiler arasında buğday, şeker, pirinç, bitkisel yağ ve baklagillerin bulunduğu birçok gıda stokunun tükendiği yer alıyor.

Hükümetin Aralık 2015’de yakınlardaki Ramadi’yi geri ele geçirmesinin ardından Felluce’ye yardımın ulaşmadığını belirten rapor, yardım güzergâhlarının Irak güçleri tarafından kesildiğini ve silahlı grupların sivillerin şehri terk etmelerini engellediklerini gösteriyor.


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.