Gıda Hattı

Birçok sağlık yararı olan sebze “Alabaş” ile daha önce tanıştınız mı?

23 Ocak 2022, 11:43
Paylaş
Birçok sağlık yararı olan sebze “Alabaş” ile daha önce tanıştınız mı?

Alabaş lahana ailesine ait bir sebze. Avrupa ve Asya'da yaygın olarak tüketiliyor. Günümüzde dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ediyor.

Alabaşın birçok sağlık yararı var. Ayrıca mutfakta da farklı şekillerde kullanılabiliyor. C vitamini ve lif gibi iyi bir besin kaynağı. Üstelik ham veya kavrulmuş alabaşların tadını çıkarabilir ve salatalara, patates kızartmasına ekleyebilirsiniz.

Alman şalgamı olarak da bilinen alabaş, turpgillerden bir sebze. Şalgam ismine rağmen, alabaşlar bir kök sebze değiller. Yani şalgam ailesine ait değiller. Alabaş lahana, brokoli ve karnabahar ile benzer bir sebze.

Alabaşların tadı ve dokusu, biraz daha tatlı olmasına rağmen brokoli sapları ve lahananınkine benziyor. Yaprakları, sapları ve soğanları çiğ veya pişmiş olarak yenebiliyor.

Alabaşların sağlığa faydaları!

Sebze, vücudunuzu serbest radikal hasarından koruyan ve yara iyileşmesinde, kolajen sentezinde, demir emiliminde ve bağışıklık sağlığında rol oynayan bir antioksidan olan mükemmel bir C vitamini kaynağı.

Ayrıca, bağışıklık sistemini protein metabolizmasını ve kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen iyi bir B6 vitamini kaynağı olarak biliniyor.

Aynı zamanda kalp sağlığı ve sıvı dengesi için önemli olan bir mineral ve elektrolit olan potasyum için iyi bir sebze.

Son olarak, 1 su bardağı (135 gram) alabaş, günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %17'sini sağlıyor. Diyet lifi, bağırsak sağlığını ve kan şekeri yönetimini desteklemeye yardımcı oluyor.

Alabaş, bağışıklık sağlığını destekleyebilecek ve kronik hastalık riskinizi azaltabilecek besinleri ve antioksidanları içeriyor. Ayrıca lif içeriği sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu destekliyor.

Alabaşlar buzdolabında kapalı bir torba veya kapta saklanmalıdır. Sapları ve yaprakları çıkarılabiliyor. Bunlar parçalara ayrılabiliyor. Bu şekilde tariflere eklenebiliyor. Baş kısmını hazırlamak için, sert kabuğunu bir bıçakla soyun, ardından istediğiniz şekil ve boyutta dilimleyin.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.