Gıda Hattı

Bir buçuk derecelik sıcaklık eşiğini 5 yıl içerisinde geçme ihtimalimiz yarı yarıya!

14 Mayıs 2022, 11:40
Paylaş
Bir buçuk derecelik sıcaklık eşiğini 5 yıl içerisinde geçme ihtimalimiz yarı yarıya!

Birleşmiş Milletler, küresel sıcaklıkların önümüzdeki 5 yıl içerisinde endüstri öncesi dönemin 1,5 °C üzerinde çıkma ihtimalinin yarı yarıya olduğunu açıkladı. Peki bu ne anlama geliyor?

İklim değişikliği konusunda imzalanan 2015 Paris Anlaşması, 1850-1900 yıllarına kıyasla küresel ısınmanın 2°C'nin, hatta mümkünse 1,5 °C’nin altında tutulması hedefini kapsıyordu.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Kuruluşu (WMO), yıllık iklim güncellemesinde “2022 - 2026 yılları arasında küresel yüzey sıcaklığının endüstri öncesi dönemin 1,5 °C üzerine çıkma ihtimali yüzde 48 “ ifadelerini kullandı.

Ortalamada, endüstri öncesi dönemin 1,5 °C üzerine çıkılması, Paris’te konulan hedeften uzaklaşmak anlamına geliyor.

WMO, 2022 – 2026 arasındaki bir yılın, kayıt altına alınan en sıcak yıl olma ve 2016 yılını geride bırakma ihtimalinin ise %93 olduğunu söyledi.

2022 – 2026 arasındaki 5 yıllık dönemin sıcaklık ortalamasının, bir önceki dönemin (2017 – 2021) ortalamasını geride bırakma ihtimali de %93 olarak hesaplandı.

1,5 °C sınırı neden bu kadar önemli?

WMO’nun başındaki isim olan Petteri Taalas, “İleri düzeyde bilimsel bir uzmanlıkla hazırlanan bu çalışma, Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen alt sınıra geçici olarak, belirgin bir biçimde yanaştığımızı gösteriyor. 1,5 °C sınırı, öylesine belirlenmiş bir sayı değil. İklimin etkilerinin insanlar ve tüm dünya için daha zararlı hale geleceği bir eşikten söz ediyoruz.”

Paris İklim Anlaşması’nın belirlediği 1,5 °C hedefi, uzun dönemli küresel ısınma için belirlendi. Küresel sıcaklık arttıkça bu sınırın geçici şekilde daha sık aşılması bekleniyor.

Raporun hazırlanmasında gören alan Leon Hermanson, “1,5 °C sıcaklık sınırının tek bir yıl aşılması, Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen eşiğin tamamen geçildiği anlamına gelmiyor. Ancak 1,5 °C sınırının uzun bir dönem boyunca aşılacağı bir noktaya her zamankinden daha yakın olduğumuz anlamına geliyor” diye konuştu.

WMO verilerine göre 2021 yılındaki ortalama küresel sıcaklık, endüstri öncesi dönemin 1,11 °C üzerinde olarak kayda geçti.

Raporda, 2021’in  başında ve sonunda gerçekleşen La Nina iklim olaylarının küresel sıcaklık üzerinde soğutucu bir etki yaptığı, ancak bu etkinin geçici olduğu ve uzun dönemli küresel ısınma trendini tersine döndürmediği ifade edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.