Gıda Hattı

Bir Avrupa ülkesi daha Covid-19 önlemlerini tamamen kaldırdı

29 Eylül 2021, 16:53
Paylaş
Bir Avrupa ülkesi daha Covid-19 önlemlerini tamamen kaldırdı

Covid-19 önlemlerine son veren Kuzey Avrupa ülkeleri Norveç ve Danimarka’ya İsveç de katıldı. Hükümetin kararıyla tüm önlemlerin yürürlükten kaldırıldığı ülkede, kafe ve restoranlar tam kapasite çalışmaya başlarken, toplu etkinliklerde kişi ve mesafe kısıtlamaları sona erdi.

Norveç ve Danimarka’nın ardından bir diğer kuzey Avrupa ülkesi İsveç, salgın önlemlerine tamamen son veren ülke oldu.

Tüm yasak ve kısıtlamalar kaldırıldı

Covid-19'a karşı önlemlerin kaldırılmasıyla İsveç'te kafe, restoran ve jimnastik salonları tam kapasiteyle çalışmaya başladı. Yeni kararın ardından ülkede toplu etkinliklerde de kişi ve mesafe sınırlamaları da kaldırılarak, büyük çaplı konserler, spor karşılaşmaları ve diğer etkinliklerin önü açıldı. Ayrıca etkinliklere giriş için Covid-19'a karşı aşılanmış olma veya negatif Covid-19 test sonucu sunmanın da gerekli olmadığı ifade edildi.

Kararın ardından İsveç hükümeti, ülkede Covid-19'a karşı aşılanmayan vatandaşların yakın çevresi dışındaki kişilerle mesafeli durması ve risk grubundaki veya 70 yaş üstü kişilerle yakın temastan kaçınması yönünde çağrıda bulundu. İsveç Halk Sağlığı Genel Direktörü Johan Carlson, bu yönergelerin aşılanmamış kişilerin tiyatro, konser ve spor etkinlikleri gibi büyük etkinliklere katılmaktan kaçınması gerektiği anlamına geldiğini belirtti.

“Bütün silahları bırakmış değiliz”

İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nda Epidemiyolog Anders Tegnell ise yaptığı açıklamada, elde edilen verilere göre İsveç'in Covid-19 salgınında doğru yönde ilerlediğini belirterek, ülkede Covid-19'a karşı aşılanmamış vatandaşları aşı olmaları yönünde çağrıda bulundu. Tegnell, "Bütün silahları tam bırakmış değiliz. Duruyorlar, her an geri uygulanabilirler. Elimizdeki tüm işaretler İsveç'in doğru yönde gittiğini gösteriyor. Bu nedenle sahip olduğumuz planlamaya devam edeceğiz. Kendimizi güvende hissetmemiz için aşı olmamız gerekiyor. Eğer aşı olmadıysanız bunun tam zamanı" ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.