Gıda Hattı

Bir Avrupa ülkesi, artan vakalar nedeniyle karantinaya giriyor

19 Ekim 2021, 08:39
Paylaş
Bir Avrupa ülkesi, artan vakalar nedeniyle karantinaya giriyor

Aşılamada Avrupa ortalamasının altında kalan Letonya, artan Covid-19 vakaları nedeniyle kapanma kararı aldı. Hükümet, Covid-19 ile ilgili mevcut ciddi epidemiyolojik durumu tersine çevirmek amacıyla 21 Ekim’den 15 Kasım’a kadar ülke genelinde karantina tedbirleri uygulanacağını duyurdu.

Letonya Başbakanı Krisjanis Karis, Covid-19 salgınında durumun daha da kötüleşmesi nedeniyle sert önlemlerin gerekli olduğunu bildirdi.

Nüfusun yarısı aşılandı

İnsanlara aşı için gönüllü olmaları çağrısında bulunan Başbakan Karins, hükümetin daha fazla insanı aşı olmaya ikna edememesi konusundaki eleştirilere hak verdi. İnsanları aşı olmaya teşvik etme sorumluluğunun toplumun tüm üyelerine düştüğünü aktaran Karins, “Şu anda Letonya nüfusunun yaklaşık yarısı aşılanmıştır. Kümülatif hastalık açısından dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Aşılanmamış çok fazla insan var. Sağlık sistemimiz tehlike altında. Buradan çıkışın tek yolu aşıdır. Bu gidişi durdurmak için yeni önlemler almak zorundayız” dedi.

Toplumun sağlık çalışanlarına yardımcısı olması gerektiğini, yeni önlemlerle kişiler arasında temasın en az yüzde 40 oranında azaltmasının amaçlandığını vurgulayan Başbakan Karins, “Sokağa çıkma kısıtlamaları aşılı, aşısız herkese uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

İşte karantina önlemleri

Hükümetin kararına göre, Letonya’da yerel saatle 20.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak, sadece bu saatler dışında işe gidilecek ve yalnızca üretim, inşaat ve temel işlerde çalışanların yasaklardan muaf olacağını aktardı.

Belirlenen tarihler arasında marketler, bakkallar, eczaneler, evcil hayvan dükkanları gibi özel olarak hariç tutulan ve temel ihtiyaç maddeleri satan işletmelerin dışındaki tüm mağazalar kapatılacak, ülkede yalnızca temel hizmetler sunulacak.

Okullardaki tatil dönemi 1 hafta daha uzatılacak, iç ve dış mekanlarda eğlence, spor ve kültürel etkinlikler dahil olmak üzere toplanmalara izin verilmeyecek.

Aşılamada yüzde 54 oranı ile yüzde 74’lük Avrupa aşılama ortalamasının altındaki Letonya’da yeni vakalar bir önceki haftaya göre yüzde 49 artış gösterdi. Vakaların artması sonucu artan yatak ve personel ihtiyacı nedeniyle hastanelerde planlanan operasyonların çoğu iptal edildi.

Letonya, Covid-19 salgınında komşusu Litvanya’dan sonra en kötü duruma sahip olan ikinci ülke konumunda bulunuyor. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip ülkede toplam vaka sayısı 186 bin 869’a, toplam can kaybı ise 2 bin 897’ye ulaştı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.