Gıda Hattı

BioNTech kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci koronavirüsün geleceği ile ilgili bilgi verdi!

30 Eylül 2021, 20:52
Paylaş
BioNTech kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci koronavirüsün geleceği ile ilgili bilgi verdi!
Pandemi döneminde gösterilen mücadele kapsamında ilk koronavirüs aşısını geliştiren bilim insanlarından biri olan BioNTech kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci koronavirüsün varyantları ve güçlendirici aşı dozu ile ilgili olarak bilgilendirme yaptı.

Koronavirüs bize Birkaç yıl daha eşlik edecek diyen Özlem Türeci güçlendirici dozların bir yılda veya 1.5 yılda tekrarlanabileceğini açıkladı.

Dünya' nın ilk onaylanan aşısını kullanmaya başlayan ve bununla birlikte de dünyada mRNA teknolojisi ile geliştirilmiş ilk aşıyı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından doktor özlem Türeci ABD basınına koronavirüsün geleceği ile ilgili bilgi verdi.

Dünyanın virüs sebebiyle korku içerisinde yaşanmaması gerektiğini söyleyen Türeci covid-19 yönetilebilir bir hale gelecek. Hatta yönetilebilir bir hale gelmeye başladı bile. Ancak birkaç yıl daha bize eşlik edecek gibi görünüyor dedi. Yeni bir normale dönüş gerekecek. Çünkü virüs birkaç yıl daha hayatımızda olacak. Yeni varyantlar ile ilgili endişeler hakkında sorulan soruya karşılık olarak ise BioNTech’in gelecekteki varyantlarının sürekli olarak değerlendirdiğini ve daha fazlasının olacağını belirtti.

Tek başına uygun ve koruyucu etki sağlıyor

Üçüncü güçlendirici aşısının korona virüs aşısı ile ilgili etkisini söyleyen Türeci şu anda dolaşımda olan bu varyantlar için zayıflayan bağışıklık tepkilerini yüksek seviyeye tekrar getiren bu aşı tek başına uygun ve koruyucu olarak yeterli dedi. Ortaya çıkabilecek yeni varyantlar için ilgili de taramalara devam etmek zorundayız. Gelişmeleri takip ederek pandeminin nasıl ilerleyeceğine dair hızlı ve çabuk bir şekilde hazırlık içerisinde olmalıyız. Süreçten çıkış yolunu yönlendirmek için daha fazla veriye ihtiyacımız var. Gelecekteki güçlendirici dozların bir veya bir buçuk yılda bir yenileneceğini tahmin ediyorum dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.