Gıda Hattı

BioNTech aşısında 3. dozun önü açıldı! Aşılama nereye gidiyor?

9 Temmuz 2021, 18:57
Paylaş
BioNTech aşısında 3. dozun önü açıldı! Aşılama nereye gidiyor?

Ülkemizde de Mayıs ayından bu yana geniş çaplı uygulanan BioNTech koronavirüs aşısının 3. dozunun uygulanması için olumlu veriler elde edildi.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, korona virüse (Covid-19) karşı 3. doz aşının yapılmasının gerekeceğini ve devam eden araştırmalarında olumlu neticeler elde ettiklerini belirtilerek, "3. doz aşı için cesaret verici veriler elde ettik" ifadelerine yer verdi.

“3. doz aşı için cesaret verici veriler”

Korona virüse (Covid-19) karşı mücadele kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken, aşıların hızla yayılan Covid-19'un delta mutasyonuna karşı etkinliği ve 3. dozlara ilişkin sorulara, Pfizer ve BioNTech'ten açıklama geldi.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech tarafından yapılan ortak açıklamada, konuya ilişkin yürütülen araştırmalarında olumlu neticeler elde ettikleri ve Covid-19'a karşı 3. doz aşı yapılmasının gerekeceği belirtilerek, "3. Doz aşı için cesaret verici veriler elde ettik" ifadelerini kullandı.

İsrail'den gelen verilerin, aşının enfeksiyon ve semptomatik Covid-19'a karşı koruma etkisinin 2. dozdan yaklaşık 6 ay sonra azaldığını gösterdiğini bildiren Pfizer-BioNTech, 3. doz aşı için izin almak adına başvurularda bulunmaya hazırlandıklarını kaydetti.

| İsrail bildirdi: Pfizer – Biontech aşısında kalp kası iltihabı riski var! |

Çalışma verileri kısa bir süre sonra yayınlanacak

Ayrıca 3. Doz aşı için yaptıkları çalışmaları ve elde ettikleri verileri kısa bir zaman içerisinde yayınlayacaklarını aktaran Pfizer-BioNTech, 3. Doz aşının Delta mutasyonu dahil olmak üzere tüm mutasyonlara karşı en yüksek koruma etkisini sağladığını ve vücuttaki antikor miktarını 5 ila 10 kat arttırdığını kaydetti.

İki şirket; önümüzdeki haftalarda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve diğer ilgili kurumlara 3. Doza izni almak için başvuruda bulunacaklarını da duyurdu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.