AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

BioNTech aşısı, Sinovac’tan 10 kat fazla antikor ürettiriyor!

BioNTech aşısı, Sinovac’tan 10 kat fazla antikor ürettiriyor!
17 Temmuz 2021, 20:40

Yeni bir bilimsel araştırma, inaktif ve mRNA teknolojisiyle üretilen aşıların koronavirüse karşı ürettiği antikor miktarları arasında önemli bir fark olduğunu gösterdi.

Hong Kong’ta yapılan araştırma, en önemli akademik dergilerden The Lancet’ta yayınlandı.

Çalışmada, mRNA teknolojisiyle üretilen Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı ile aşılanan Hong Kong sağlık çalışanlarındaki antikor miktarının, inaktif bir aşı olan Sinovac aşısı yaptıranlardakinden 10 kat fazla olduğunu gösterdi.

Koronavirüs aşılarının etkinliği ve bağışıklık oluşturma yetkinliği, yalnızca hastalıkla savaşan antikorlarla ölçülmese de araştırmacılar, “Çalışmamızda tanımlanan nötrleştirici antikor miktarları arasındaki fark , aşı etkinlikleri arasında önemli farklar olduğu anlamına gelebilir” yorumunu yapıyor.

| mRNA aşısı ne demek? mRNA aşısı hangisi, Biontech mi? |

mRNA aşılarının üstünlüğünü gösteren veriler artıyor!

Bu bulgular, inaktif/geleneksel aşılara kıyasla mRNA aşılarının COVID-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsüne ve varyantlarına karşı kapsamlı ve yüksek potansiyelli koruma sağladığı yönündeki mevcut verileri destekler nitelikte.

Pfizer-BioNTech ve Moderna gibi mRNA aşılarını kullanan İsrailve ABD gibi ülkeler, enfeksiyonlar belirgin düşüşler yakalamayı başardı. Öte yandan Çinli Sinovac aşısını kullanan ülkelerde, vaka sayıları bu kadar belirgin düşmedi. Buna karşın her 2 aşının kullanımı ağır hastalık ve ölüm sayılarını önemli derecede azaltmayı başardı.

Daha bulaşıcı Delta varyantının ortaya çıkmasıyla; Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler, inaktif aşıların düşük etkinliği nedeniyle halihazırda tamamen aşılanmış insanlara 3. Doz aşıları yapmaya başladı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.