Gıda Hattı

Bio-Yakıt Talebi, Gıda Fiyatlarında Artışa Neden Oluyor.

11 Haziran 2007, 16:42
Paylaş

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 'Gıda Görünümü' adlı raporunda, biyo-yakıta artan talep nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerin gıda harcamalarının daha da arttığı belirtildi.

FAO’nun raporunda, 2007 yılında dünyada gıda maddelerini ithal etmek için harcanacak paranın 400 milyar doların üstünde olmasının beklendiği, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 5 oranında artışa işaret ettiği kaydedildi.

Rapora göre, bu yıl gelişmekte olan olan ülkelerin gıda ithalatına harcayacağı paranın ise geçen yıla göre yüzde 9 oranında artması bekleniyor.

Örgüt, en fazla fiyatı yükselen gıda maddelerinin yüzde 13 ile ağırlıklı olarak biyo-yakıt üretiminde kullanılan bitkisel yağlar ve iri taneli hububat olduğuna dikkati çekti. Biyo-yakıt, mısır, hurma yağı ve şeker kamışı gibi tarım ürünlerinden yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçen ay yayımladığı bir raporda da, etanol gibi biyo-yakıtın küresel ısınmanın azalmasına büyük oranda yardım edeceğini, kırsal bölgelerde istihdam yaratacağını bildirmiş, ancak bu faydanın yanında ciddi çevre sorunları ve gıda fiyatlarının yükselmesi sonucu açlık gibi tehlikeler yaratabileceğini kaydetmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.