Gıda Hattı

BİM'den şeker fiyatlarına ilişkin açıklama geldi tedarik sıkıntısı çekiliyor

12 Kasım 2021, 17:06
Paylaş
BİM'den şeker fiyatlarına ilişkin açıklama geldi tedarik sıkıntısı çekiliyor
BİM'den şekeri ilişkin açıklama geldi şeker fiyatları ile ilgili olarak 1000 ülkemizin en büyük tedarikçisi olmasına rağmen şeker satışını neredeyse durduruyor ve diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle de tüketiciye uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanıyoruz şeklinde açıklamada bulundu.

Son haftalarda BİM toz şeker ve küp şeker fabrikalarının son günlerde son günlerde şeker satışlarını neredeyse durdurduğunu açıkladı. Diğer üreticilerin satış fiyatı yüksek olması tüketicimiz de uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmamıza neden oluyor ifadelerine yer verdi. Milli Gazetede yer alan bu haberde BİM'den gelen açıklamanın detayları şöyle;

Ülkemizdeki şeker üretiminin yaklaşık yarısı kamu kuruluşu niteliğindeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte, şeker pancarı fiyatı devletimiz tarafından tespit ve ilan edilmektedir. Dolayısıyla şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.

Kamu kuruluşlarına güvenliğiniz için stoğumuz bulunmuyor

Şeker fiyatını ve piyasasını yöneten ve yönlendiren üretimin yaklaşık yarısını temin eden kamu kuruluşlarına güvenimiz tam bu nedenle hiçbir dönemde siz toplama gibi bir eylemde bulunmadık. Devletimize sahip olduğu şeker üreticisi kurum kayıtlarından BİM'e stok amaçlı şeker satın alınmadığı görülüyor. Bu sebepledir ki ülkemizin en büyük tedarikçisi olan kamu kuruluşunun bugünlerde şeker satışını neredeyse durdurması diğer üreticilerin fiyatlarının yüksek olması nedeniyle de tüketiciye uygun fiyatlı şeker sağlamakta zorluk yaşaması kaçınılmaz hale geldi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.