Gıda Hattı

Bill Gates, Covid-19 aşılarından umutlu!

24 Kasım 2020, 00:49
Paylaş
Bill Gates, Covid-19 aşılarından umutlu!

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, “Covid-19 aşılarının neredeyse hepsinin işe yarayacağına inanıyorum” dedi.

ABD’li milyarder ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ABD basınında yer alan bir röportajda, yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşıların neredeyse tamamının işe yarayacağına inandığını söyledi.

“Kış döneminde muhtemelen günde 2 binden fazla ölüm olacak”

AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax'ın aşılarının da Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları gibi yakında benzer bir başarıya ulaşmasını beklediğini vurgulayan Gates, "Şubat ayına kadar büyük ihtimalle hepsinin çok etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı konusunda iyimserim" dedi.

ABD’deki vaka sayılarındaki artışa değinen Gates, "Vaka sayısı artmaya devam ediyor ve bu artışın Şubat ayı boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu kış döneminde muhtemelen günde 2 binden fazla ölüm olacak" diye konuştu.

“İşe yarayan bir aşı üretmek zor”

İşe yarayan bir aşı üretmenin ve insanların çoğuna aşı yapmanın da zorluklarının bulunduğunu belirten Gates, ABD'de lojistik birimlerinin kafasının biraz karışık olduğunu ancak bu sorunların çözüleceği konusunda umutlu olduğu ifade etti. Gates, "İnsanlar güvenliğin sağlandığına ilişkin daha fazla kanıt görecek ve zamanla salgının yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan artı yüzde 70 seviyeye ulaşacağız" dedi.

Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li ilaç firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilen korona virüs aşısının yüzde 95 etkili olduğu açıklanmıştı. ABD’li ilaç şirketi Moderna da geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının yüzde 94,5 etkili olduğunu duyurmuştu.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketinin birlikte geliştirdiği korona virüs aşısının ise yüzde 70 koruma sağladığı belirtildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.