Gıda Hattı

"Bilimsel Yönleriyle Makarna" Kitabı İle Makarnanın Bilimsel Yüzü Ortaya Çıkıyor

15 Ekim 2007, 21:16
Paylaş

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) ile Türkiye Diyetisyenler Derneği'nin (TDD) ortak çalışmaları sonucu hazırlanan 'Bilimsel Yönleriyle Makarna' kitabı, makarna hakkında doğru bilinen yanlışları ve yanlış bilinen doğruları gün ışığına kavuşturuyor.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Makarna Haftası, 17 Ekim 2007 günü Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirilen “Makarna Gecesi” tanıtım kokteyli ile başlayacak. Bu yıl 22 - 28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Makarna Haftası etkinlikleri çerçevesinde, TMSD ve Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) işbirliğiyle hazırlanan 'Bilimsel Yönleriyle Makarna' kitabının da, 17 Ekim’de düzenlenen Makarna Gecesi’nde tanıtımı yapılacak.

Geçmişten günümüze makarnanın tarihi başta olmak üzere, makarnaya ait tüm bilimsel verileri içinde bulunduran kitap, makarna hakkında doğru bilinen yanlışları ve yanlış bilinen doğruları gün ışığına kavuşturmayı amaçlıyor. Dünyada kendi alanındaki sayılı çalışmalardan biri olarak yerini alacak kitabın üniversitelerde, medyada, diyetisyenlerin varolduğu bütün alanlarda ve ilgili diğer kişi ve kuruluşlarda referans olarak kullanılması ve bu yolla makarnanın doğru algılanması hedefleniyor.

'Bilimsel Yönleriyle Makarna' kitabı, bugüne kadar makarna ile ilgili yazılmış olan yerli ve yabancı birçok bilimsel makaleyi içinde barındırıyor. Makarnanın ana maddesi olan “irmiğin” elde edildiği “durum buğdayı”ndan başlayarak, sofralarımıza gelene kadar geçirdiği evreleri bilimsel bir dille anlatan kitapta, uluslararası makarna yemek ve sosları tarifleri de bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.