AramaArama
Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Stres, insan saçını beyazlatıyor!

9 Temmuz 2021, 07:50
Paylaş
Bilimsel araştırma: Stres, insan saçını beyazlatıyor!

Çoğu insanın saçı yaşlandıkça pigmentlerini doğal olarak kaybeder ve beyazlar. Birçok insan, stres ve üzüntünün de saçların beyazlamasında etkili olabileceğini düşünüyordu, ancak bugüne de bu konuda pek bir kanıt yoktu.

Şimdilerde, yeni yapılan bir araştırma bu konuda bazı kanıtlara ulaştı. Araştırmadan elde edilen sonuçlar eLife dergisinde yayınlandı.

Gri ve beyaz saçlar, melanin adlı pigmentin eksik olmasıyla ortaya çıkar. Genelde yaşlandıkça saç foliküllerimizdeki pigment hücrelerinin ölmesinin sonucudur. Ancak yeni yapılan bir araştırma, melanin üretiminin başka faktörlerden de etkilenebileceğini ortaya koydu.

| Bilimsel araştırma: Stres kalp hastalığı ve inme riskini arttırıyor! |

Bilim insanları daha önce farelerde stres ve gri tüyler arasındaki bağlantıyı gösterse de, aynı ilişkinin insanlarda olduğu gösterilmemişti. 14 kişinin yer aldığı, 2,5 yıl süren bu yeni araştırma, böyle bir ilişkinin söz konusu olduğunu gösterdi.

Dahası, yaşa bağlı saç beyazlamasının geri döndürülememesine rağmen, strese bağlı saç beyazlamasının stres azaldıktan sonra geri döndürülebildiği, saçların normal renginde çıkabileceği belirlendi.

| Yüksek stres seviyesi beyin hacmini küçültebilir |

Stres azaldığında, beyazlayan saçlar tekrar rengine dönebiliyor!

Columbia Üniversitesi’nde davranışsal tıp alanında çalışan Doç. Dr. Martin Picard, “Gri saçların normal renge dönebilmesini sağlayan mekanizmaların anlaşılması, genel olarak insan yaşlanmasının değişkenliği ve yaşlanmanın stresten nasıl etkilendiği konusunda önemli bilgiler sağlayabilir” diye konuştu.

Araştırmada yaşanan ilginç bir olayı aktaran Picard, “Çalışmaya katılan gönüllülerden biri tatile gitti ve saçındaki 5 beyaz tel, tatil sırasında tekrar koyulaştı” diye konuştu.

Matematiksel bir model kullanarak elde ettikleri sonuçları daha geniş bir insan ve yaş grubu için genişleten araştırma ekibi, gri ve beyaz saçların bazı durumlarda tekrar rengine dönebileceğini belirtti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.