AramaArama
Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Pandemide doğan çocukların IQ’su daha düşük!

16 Ağustos 2021, 18:33
Paylaş
Bilimsel araştırma: Pandemide doğan çocukların IQ’su daha düşük!

ABD’de yapılan bir araştırma, koronavirüs pandemisi döneminde doğan çocukların sözlü, motor ve genel bilişsel performansının, pandemiden önce doğan çocuklardan daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Henüz hakem onaylı bir dergide yayınlanmaya araştırma, baskı öncesi sunucu olan MedxRiv'de yayınlandı.

Doğumdan sonraki ilk birkaç yıl, çocukların bilişsel gelişimi için kritik öneme sahiptir. Ancak pandemi döneminde sosyal alanların, kreş ve okulların, oyun alanlarının kapanmasıyla birlikte, çocukların hayatı da önemli ölçüde değişti. Öte yandan anne babalar da değişen koşullar, iş ve çocuk bakımını dengeleme gereksinimi nedeniyle zorlandı.

Brown Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, evdeki uyaranların sınırlı olması ve dış dünyadaki etkileşimin azalması nedeniyle, pandemi dönemindeki çocuklar bilişsel gelişimi değerlendiren testlerde şaşırtıcı derecede düşük puanlar aldı.

Pandemide çocukların IQ'sunda büyük düşüş!

Pandeminden önceki 10 yıllık dönemde, 3 ay ile 3 yaş arası gruptaki çocukların standart testlerdeki ortalama IQ’su 100 civarındaydı. Yeni yapılan araştırmaya göre bu sayı pandemi döneminde 78’e geriledi.

Araştırmanın başındaki isim olan Sean Deoni, “Bu gerçekten büyük bir fark. Başlıca bilişsel bozuklukların haricinde, böyle şeyleri pek görmeyiz” diye konuştu.

Çalışmaya ABD’nin Rhode Island eyaletinden 672 çocuk dahil edildi. Bunlardan 188'i Temmuz 2020'den sonra, 308'i Ocak 2019'dan önce, 176'sı Ocak 2019 ile Mart 2020 arasında doğdu. Çalışmaya dahil edilen çocukların hiçbirinde gelişimsel bir engel yoktu ve hiçbiri erken doğmuş bebekler değildi.

Araştırmacılar, daha düşük sosyoekonomik çevredeki çocukların testlerde daha kötü performans sergilediğini söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.