Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Maskeyi 2 kat ve sıkıca takmak, salgını yavaşlatıyor!

14 Şubat 2021, 14:00
Paylaş
Bilimsel araştırma: Maskeyi 2 kat ve sıkıca takmak, salgını yavaşlatıyor!

ABD’li yetkililer, maskenin yüze sıkıca oturması ve çift maske takılmasının, insanların koronavirüse yakalanma riskini önemli şekilde azalttığını açıkladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Ocak ayında maskelerle ilgili bazı çalışmalar yaptı. CDC, 3 katlı maskenin üzerine kumaş bir maske takmanın ve maskenin kulağa takılan kısmını düğümleyerek maskenin fazla kalan kısmını yüzey doğru kıvırmanın COVID-19’a karşı koruduğunu belirledi.

Uzmanlar, laboratuvar simülasyonunda her 2 yöntemin enfekte aerosollere maruz kalma oranını %90’ın üzerinde azalttığını belirledi.

Veriler aynı zamanda maske takmanın COVID-19’un yayılmasına yol açan damlacık boyutundaki aerosol parçacıklarına maruz kalma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu da gösterdi.

Özetle, maske takmak COVID-19’a karşı koruyor. Maskeler yüze iyi oturduğunda ve düzgün takıldığında daha iyi koruyor.

 | Maske takmak en tehlikeli ortamlarda dahi korona virüsten koruyor! |

Denemelerden elde edilen sonuçlar

Deneylerden elde edilen verilere göre, kulak lastiği düğümlenmemiş maske tek başına simüle edilen öksürükten gelen parçacıkların %42’sini engelliyor. Kumaş maske ise tek başına %44,3 engelliyor. İki maskenin birlikte takıldığı kombinasyon, öksürük parçacıklarının %92,5’ini engelliyor.

Diğer bir testte ise 2 kişi de maskeli olduğunda virüsün nasıl bulaştığı incelendi. İlk senaryoda, yalnızca virüs kaynağı kişi maske taktığında, koronavirüse maruz kalma riskini çift maskenin %82,2, lastikleri düğümlenerek sıkıca takılmış cerrahi maskenin ise %62,9 azalttığı belirlendi.

Virüse maruz kalma ihtimali hem virüs kaynağı hem diğer kişi çift maske taktığında %96,4, her 2 taraf sıkı şekilde cerrahi maske taktığında %95,9 azaldı.

| Maske takarken gözlüklerin buğulanması nasıl engellenir? |

Maskenizi nasıl takmalısınız?

CDC maskenin daha iyi takılması konusunda bir kılavuz da yayınladı. Buna göre maskenin daha iyi koruması için şu adımları izleyebilirsiniz.

  • Maskenin yüze sıkıca oturmasını sağlayın. Maskenin yan tarafında kalan boşluklardan solunum yolu damlacıkları geçebilir.
  • Katmanları olan bir maske seçin. Farklı katmanları olan maskeler havadaki damlacıkları solumanızı, sizden kaynaklanana parçacıkların havaya karışmasını önleyecektir.
  • Burun teli olan bir maske seçin. Maskeyi yüzünüze daha iyi takmak için burun telini burnunuzun üzerine bastırın.
  • Maske takma aparatı (maske tokası) kullanın. Bu sayede maskenin yanlardan açık kalmasını engelleyebilirsiniz.
  • Maskenin burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi sıkıca kapattığından emin olun.
  • Farklı maskeleri üst üste takın. Farklı katmanları olan bir kumaş maske takın. Onun altına ise tek kullanımlık bir maske takın.
  • 3 katlı maskenizin kulağa takılan lastiklerini düğümleyin. Maskenin kenarlarını içe doğru kıvırın. Bunu nasıl yapacağınızı gösteren bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.